Haber

New Yorklunun derdi: Belediye başkanımız ne yiyor?

New York Belediye Başkanı Eric Adams enteresan bir adam ve mesele sadece maaşını Bitcoin ile alması değil. Adams sıkı bir vegan ve her ortamda vegan olmanın faydalarını insanlara anlatıyor. (Politikacılarda görmediğimiz bir hareket.) Adams katıldığı etkinliklerde sağlıklı beslenmenin altını sık sık çizerken 2020 yılında kendi beslenme tarzını anlattığı bir kitabı da satışa çıkardı.

Şu sıralar ise insanlar Adams’ın güvenilirliğini sorgulamaya başladı. Çünkü kendisi balık yerken yakalandı! Balık yediği fotoğrafların internete düşmesinin ardından konu kendisini de aşarak belediyenin kurumsal bir sorunu haline dönüştü.

Adams yaptığı açıklamada, “Açık olmama izin verin. Bitkisel bazlı beslenme hayatımı kurtardı. Her zaman yüzde 100 bitkisel bazlı beslenmeyi arzuladım” ifadelerini kullandı. Belediye başkanı sözlerine, “Bitkisel bazlı beslenmek isteyen insanlara rol model olmak istiyorum. Ama mükemmel biri değilim, ara sıra balık yiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘ONLAR HERKESİN NE YEDİĞİNİ TAKİP EDİYORLAR’

Adams, “Demek istediğimi anlattığıma inanıyorum, ne kadar bitkisel bazlı beslenirseniz o kadar sağlıklı olacaksınız” diyor. Ara sıra balık yediği için kendisini eleştiren veganlara da iki çift sözü vardı: Bazı insanlar bana ‘vegan’ demek istiyor, veganlar Oreo yiyip, Coca-Cola içiyorlar, ben bunu yapmıyorum” demekte. Adams kendisini eleştiren çevrelerin sadece onun ne yediğini takip etmediklerini herkesin ne yediğini takip ettiklerini söylüyor.

Sosyal medyada başkanın balık yediği görüntülere FishGate skandalı ismi verildi. Başkana güveni sarsılan bazı insanlar ise başkanın hala ne kadar kira geliri aldığını ibra etmediğini söylüyor. Adams kira gelirini hala açıklamamasının sebebi olarak bir evsizler sığınağında yaşayan muhasebecisini sorumlu tutuyor.

Adams bitkisel bazlı beslenmeye geçtikten sonra ciddi şekilde kilo vermiş. “Sekiz sene önce takım elbiselerime girdiğim halimle şimdiki halime bakın” ifadelerini kullanıyor. Aslında seçim döneminde Başkan Adams’ın Doğu Harlem’de bir restoranda balık ve ıspanak yediği iddia edilmiş, kampanya yetkilileri ise peynirsiz parmesanlı patlıcan yediğini söylemişti.

İDDİALAR SOMUTLAŞTI

Geçen sene ise muhabirlerine Brooklyn’deki dairesini gösterirken buzdolabında somon olması dikkatleri çekmişti. Geçen Cumartesi günü başkanın Manhattan’ın merkezinde Osteria La Baia ismi verilen bir İtalyan restoranında balık yediği iddia edilmiş, bu iddia başkanın cephesi tarafından yalanlanmıştı.

Adams’ın adaylık sürecini destekleyen Senatör Diane Savino ise geçen temmuz ayında Twitter üzerinden başkana destek vererek, “O vegan değil, bitki bazlı” açıklamasında bulunmuştu. Eric Adams bitkisel beslenmeye geçerek 17 kilo verdiğini ve diyabet hastalığından kurtulduğunu anlatıyor. Başkan aynı zamanda ‘vegan cuma’ ismini verdiği bir program ile cuma günleri devlet okullarında hayvansal ürün olmayan menüleri koymuştu. Başkan bu projeyi çok önemserken Twitter’dan sürekli mısır ve fasülye yiyen çocukların fotoğraflarını paylaşıyordu ancak bazı çocuklara peynirli burrito ve muzdan oluşan menüyü yedikleri görülmüştü.

‘ÇAYIMA KREMA ATSAM…’

New York’un yoksul kesimi Queens’ten seçilen senatör Jessica Ramos, “Bazı çocukların en düzgün, gerçek yemeği yedikleri yer okulları” diyerek uygulamadaki aksaklıkları eleştirmişti. Eric Adams balık yediğini itiraf ettikten sonra iyice rahatlayarak, “Eğer çayıma krema sıksam bunun için kendimi hırpalamazdım. Şimdi arkama yaslanıp, ‘Allah’ım ben bir günah işledim’ demeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Sia Insight’ın 2020 yılı Kasım ayında üç büyük uluslararası şirket sponsorluğunda 15 – 55 yaş grubu kentli 806 tüketici ve 205 vegan nezdinde gerçekleştirdiği Türkiye’de Beslenme Alışkanlıkları ve Veganizm Araştırması bulgularına göre Türkiye’de bulunan vejetaryen ve veganların toplam oranı nüfusun yüzde 5’inin altında bulunuyor ve veganların sayısı da 80.000 civarında.

Kaynaklar: New York Post, Slate, New York Times, Marketing Türkiye

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu