Haber

New York’taki Türkevi’ne levyeli saldırı: Camlar kırıldı

Edinilen bilgiye göre, saat 03.14’te kimliği bilinmeyen bir kişi, elinde demir levyeyle binanın alt katındaki bazı camları kırdı.

New York Polisi’yle temasa geçildi.

Türkevi’nin etrafına güvenlik şeridi çeken New York Polisi, olaya ilişkin soruşturma başlattı.

New York'taki Türkevi'ne levyeli saldırı: Camlar kırıldı - Resim : 2

Bakan Çavuşoğlu’ndan tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırıya ilişkin “New York’taki #Türkevi’mizin giriş katındaki camların tahrip edildiği alçakça bir saldırı meydana gelmiştir. ABD’den, saldırının faillerini süratle tespit etmesini ve ev sahibi ülke olarak diplomatik temsilciliklerimize gerekli korumayı sağlamasını bekliyoruz. Seçim süreci başta olmak üzere, vatandaşlarımıza her türlü hizmeti özveriyle sağlayan meslektaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” açıklamasını yaptı.

New York'taki Türkevi'ne levyeli saldırı: Camlar kırıldı - Resim : 3

Birleşmiş Milletlerden açıklama

Birleşmiş Milletler, Türkevi’ne düzenlenen saldırıyı kınayarak New York’taki ilgili makamların olayı kapsamlı şekilde araştırmasını talep etti.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, saldırının ardından Türkevi’ni ziyaret etti

New York Belediye Başkanı Eric Adams, saldırının ardından Türkevi’ni ziyaret etti

Saldırının ardından New York Belediye Başkanı Eric Adams, olay yerini ziyaret etti.

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ile olay yerini dolaşan Adams, saldırı hakkında bilgi aldı.

Adams, Türkevi’nde, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu için devam eden oy verme işlemini de yerinde inceledi.

Ziyarete ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Başkonsolos Özgür, “Güvenlik önlemlerinin Türkevi’nin etrafında artırılmasını talep ettik. Daha evvel de benzer şeyler oldu. Ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. Eskiden burada bir güvenlik kulübesi vardı. Bunun buraya 24 saat esaslı tekrar yerleştirilmesini talep ediyoruz. Türkevi’nin güvenliği konusunda daha duyarlı olmalarını istedik.” diye konuştu.

Konunun Ankara’da en üst düzeyde takip edildiğini Adams’a aktardığını ifade eden Özgür, “Kendileri de konuyu en üst düzeyde takip edeceklerini söyledi.” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığından saldırıya kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, saldırıyı kınayarak, Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Güvenlik Hizmetlerinin yerel kolluk makamları ile saldırıyı soruşturduğunu açıkladı.

Günlük basın toplantısında konuşan Miller, Türkevi’ne yönelik saldırıya ilişkin bir soruya verdiği yanıtında, “New York’taki Türkevi’ne yönelik vandalizm haberlerini gördük. Dışişleri Bakanlığının Diplomatik Güvenlik Hizmetleri soruşturma konusunda yerel kolluk makamları ile çalışıyor. ABD’de suç olan diplomatik misyonlara yönelik şiddeti ve vandalizmi kınıyoruz.” dedi.

Sözcü konuya ilişkin diğer soruları New York Polis Departmanına yönlendirdi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden saldırıya kınama

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de New York’ta Türkevi’ne yönelik saldırıyı kınadı.

Büyükelçiliğin Twitter hesabından saldırıya ilişkin yazılı mesaj yayımlandı.

Mesajda, “New York’taki Türkevi’ne gerçekleştirilen vandallık eylemini kınıyoruz. Diplomatik Güvenlik Hizmetlerimiz, bu soruşturmada ve bu tesisler ile orada çalışan diplomatların güvenliğini sağlama hususunda yerel kolluk kuvvetleri yetkilileriyle birlikte çalışmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: A.A.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu