Haber

Oğlu, Prenses Diana ile beraber kazada ölen ünlü iş insanı Muhammed El Fayed hayatını kaybetti

Mısır’da doğan El Fayed, 1970’lerde İngiltere’ye taşınmadan önce Orta Doğu’da bir iş imparatorluğu kurdu.

Ancak, göç ettiği ülkesi İngiltere vatandaşlığını alma tutkusunu hiçbir zaman gerçekleştiremedi.

Sonraki yıllarını Dodi ve Diana’nın ölümlerini çevreleyen koşulları sorgulayarak geçirdi.

El Fayed son on yılda kamuoyunun dikkatinden uzak kaldı ve eşi Heini ile birlikte Surrey’deki malikanesinde yaşamını sürdürdü. 

Aileden dün akşam yapılan açıklamada, “Bayan Muhammed El Fayed, çocukları ve torunları, sevgili kocaları, babaları ve büyükbabaları Muhammed’in 30 Ağustos 2023 Çarşamba günü huzur içinde yaşlılıktan vefat ettiğini teyit ederler” denildi. 

El Fayed’in uzun yıllar sahibi olduğu Fulham Futbol Kulübü’nde yapılan açıklamada da “Kulübümüz için yaptıklarından dolayı Muhammed’e minnet borçluyuz” ifadesine yer verildi.  

“Karmaşık bir karakter”

Gazeteci Piers Morgan, El Fayed’i “Diana’nın da öldüğü kazada oğlu Dodi’nin ölümünü asla atlatamayan bir adamın olağanüstü bir güç gösterisi” olarak tanımladı ve onun “kusurlu, karmaşık bir karakter” olduğunu kaydetti. 

El Fayed, Mısır’daki memleketi İskenderiye’nin sokaklarında gazlı içecek satarken, tüm doğru bağlantılarıyla iş dünyasında büyük bir isim haline geldi.

İlk eşi, Suudi Arabistanlı milyoner silah tüccarı Adnan Kaşıkçı’nın kız kardeşi Samira Kaşıkçı ile tanıştıktan sonra, Suudi Arabistan’daki ithalat işinde onu işe aldı.

Bu görev Mısır’da yeni bağlantılar kurmasına yardımcı oldu ve evliliği iki yıldan biraz fazla sürmesine rağmen, El Fay kendi gemicilik işini kurmaya devam etti.

1966 yılında dünyanın en zengin adamlarından biri olan Brunei Sultanı’nın danışmanı oldu.

İngiltere’deki iş yaşamı 

BBC’nin haberine göre, El Fayed, 1974’te İngiltere’ye taşındı ve beş yıl sonra kardeşi Ali ile birlikte Paris’teki Ritz otelini 20 milyon sterline satın aldı.

Madencilik holdingi Lonrho grubuyla girdikleri şiddetli bir teklif savaşının ardından 1985 yılında Harrods’ı 615 milyon sterline devraldılar.

Onun sahipliğinde Fulham FC üçüncü ligden Premier Lig’e yükseldi.

Great Ormond Street Hastanesi de dahil olmak üzere hayır kurumlarına cömertçe bağışlarda bulundu ve beş çocuk babası olarak kimsesiz veya hasta çocuklara yardım etmeye özel bir ilgi gösterdi.

Yoksul, travma geçirmiş ve çok hasta gençlerin hayatlarını iyileştirmek için 1987 yılında El Fayed Hayırseverlik Vakfı’nı kurdu.

Oğlu Dodi ve Diana’nın ölümü

Film yapımcısı olan oğlu Dodi ve o zamanki eşi Galler Prensesi Diana, 1997’de her ikisinin de ölümüne neden olan araba kazasından önce Paris’teki Ritz otelinden ayrılmışlardı.

El Fayed kazanın şokunu hiçbir zaman atlatamadı ve ölümleri çevreleyen spekülasyonlara takıntılı hale geldi.

Şubat 2008’deki soruşturmada verdiği ifadeler, ölümlerin Prens Philip’in emriyle ve MI6’in göz yummasıyla gerçekleştiği iddialarını içeriyordu.

Bu iddialar sorgu yargıcı tarafından “komplo teorisi” olarak değerlendirildi ve jüri tarafından reddedildi.

El Fayed, İngiliz vatandaşlığına geçme girişiminde iki kez başarısız oldu.

Siyaset dünyasını karıştırdı

İkinci kez 1995’te reddedilmesine sinirlenerek basına, iki Muhafazakâr bakana, Neil Hamilton ve Tim Smith’e, Avam Kamarası’nda kendi çıkarları hakkında sorular sormaları için para ödediğini söyledi.

Her ikisi de hükümetten ayrıldı ve iddiayı reddeden Hamilton da El Fayed’e karşı açtığı iftira davasını kaybetti.

O dönemde kabinede bakan olan üçüncü bir siyasetçi, Jonathan Aitken da El Fayed’in bir grup Suudi silah tüccarıyla aynı zamanda Paris’teki Ritz’de ücretsiz olarak kaldığının ortaya çıkmasının ardından istifa etti.

El Fayed, 2010 yılında Harrods’ı Katar’ın egemen varlık fonuna sattı. Satın alma bedelinin neredeyse yarısı şirketin borçlarını temizlemek için kullanıldı. 

Kaynak: Ajans Bizim

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu