Haber

Oligarkların canını sıkan uygulama: Instagram

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken gözler Putin ve Zelenski’nin olası görüşmesine çevrilmiş durumda. Batı Rusya’nın işgaline çok sert yaptırımlar ile cevap verirken Rusya Merkez Bankası’nın yurt dışı varlıklarının bir kısmı kullanılamıyor bile. Bazı oligarklar alışveriş dahi yapamadıklarını söylerken, Rusya’nın düşman ülkeler listesinde olan Avrupa Birliği ülkeleri Rus iş insanlarının özel jetleri ve yatlarının yerlerini arıyor.

Birkaç istisna dışında Rus oligarkların çoğu hedefte. Sadece oligarklar değil, mal varlıklarının bir kısmını üzerlerine yaptıkları iddia edilen eşleri, çocukları ve akrabaları da yakın takipte. Bu insanların sosyal medya hesapları da aktif bir şekilde kontrol ediliyor.

Birkaç gün önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un resmi olmayan üvey kızı Polina Kovaleva’nın İngiltere’ye girişi yasaklandı ve 4.4 milyon pound’a 2016 yılında (20 yaşındayken) satın aldığı Kensington’taki dairesine el kondu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında Kovaleva’nın hareketli yaşam tarzını Instagram’dan sık sık paylaşmasının da bu hamlede etkili olduğu yorumları yapılıyor.

‘BASKI ALTINDALAR’

Eski CIA çalışanı Alex Finley, “Infulencer olmak için sürekli gösteriş yapmak zorundasınız” diyerek oligarkların yakınlarının sosyal medya davranışlarını yorumluyor. Finley, “Servetleri yüzünden baskı altındalar, güvenlik kurallarını anlamıyorlar, bir fotoğrafa dikkatli bakanların ne görebileceğini bilmiyorlar” ifadelerini kullanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı olan ve aynı zamanda devlet petrol şirketini yöneten Igor Sechin, gizliliği ve sert tavrı sebebiyle ‘Darth Vader’ lakabını almış ancak yakınları sosyal medyada pek sessiz değil. İkinci eşi Olga’nın 120 milyon dolarlık lüks bir yatta çektirdiği fotoğraf, dikkatleri Sechin’in üzerine çekmişti. Olga’nın 14 konuk, 28 mürettebatın yer alabileceği yatın farklı noktalarında sürekli olarak çektirdiği fotoğraflar, 120 milyon dolarlık bu gayrimenkulün Sechin ile ilişkilendirilmesine yol açtı. Politikacı ve iş insanı yatın kendisine veya yönettiği Rosneft’e ait olduğunu kabul etmedi.

BOŞANDIKTAN SONRA YATIN İSMİ DEĞİŞTİ

Sechin ve Olga boşandıktan sonra Prenses Olga olan yatın ismi Amore Vero’ya (Gerçek aşk) çevrildi. Fransa Maliye Bakanlığı’nın bu ay yaptığı bir araştırma ise yatın Sechin’in sahibi olduğu bir şirkete ait olduğunu ortaya koydu. Monako merkezli Imperial Yachts isimli firma ise mülkün Sechin’e ait olduğunu kabul etmiyor.

Sechin’in eski eşi sık sık yatında fotoğraf çektiriyordu. Ekran görüntüsü: Instagram

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un resmi olmayan üvey kızı Polina Kovaleva ise hapishanedeki Rus muhalif Aleksey Navalny’nin ekibinde yer alan kişilerin hedefinde. Rus gazeteci Maria Pevchikh geçen hafta Kovaleva’nın lüks hayatını viral olan bir Tweet zinciri ile ortaya koymasının ardından, İngiliz makamları da harekete geçti.

Kovaleva’nın Kensington’daki 4.4 milyon pounda aldığı evde hiç kredi kullanmaması da dikkat çeken detaylar arasında. Imperial London College’dan mezun olan genç kadın, iş hayatına devlet bankası VTB’de stajyer olarak başlarken, Suudi Arabistan devlet petrol şirketi Aramco’da da çalıştı.

Oligarkların canını sıkan uygulama: Instagram - Resim : 3
Polina Kovaleva/Ekran görüntüsü: Instagram

YATTA INSTAGRAM PAYLAŞIMI

2016 yılında Rus oligark Oleg Deripaska’nın da canını bir sosyal medya paylaşımı sıkmıştı. İddialara göre; Deripaska, Anastasia Vashukevich isimli kadın ile Ağustos 2016’da üç kez görüştü. Bu görüşmelerden birinde Vashukevich, Deripaska ile yan yana olan bir fotoğrafını sosyal medya üzerinden paylaştı.

Belarus vatandaşı Vashukevich 2016’da Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine ilişkin elinde kayıtlar olduğunu açıklamış ancak bu kayıtları kimse ile paylaşmamıştı. Deripaska, Putin’e yakın bir isim ve aynı zamanda da iddialara göre Trump’ın eski seçim kampanyası müdürü Paul Manafort ile ilişki içindeydi. Vashukevich tutuklanıp Moskova’ya getirildikten sonra serbest bırakıldı.

Kaynaklar: Vice, Financial Times, New York Times

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu