Haber

Petrol sızıntısı Amazon ormanlarına yayıldı

Ekvador’un Fiedra Fina bölgesinde patlayan boru hattının ardından Çevre Bakanlığı, meydana gelen petrol sızıntısından Amazon ormanlarında koruma altında olan bölgenin etkilendiğini ve petrol sızıntısına neden olan boru hattını işleten şirket hakkında yasal işlem başlatılacağını bildirdi.

Petrol şirketi, cumartesi günü ham petrol pompalanmasının durdurulduğunu bildirdi. Şirket, bölgede temizlik ve iyileştirme çalışmaları için üç şirketle sözleşme imzalandığını belirtti.

Ekvador’un Sucumbios eyaleti Panduyaku topluluğu Başkanı Patricia Vargas, “Bir kez daha kirlendik ve bu konuda OCP ile savaşıyoruz. Petrol zaten Coca Nehri’nin kıyılarını kaplıyor ve acil eylem çağrısında bulunuyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz cuma günü Piedra Fina bölgesinde etkili olan yağmurların ardından bir kayanın düşmesiyle bölgede bulunan OCP ağır ham petrol boru hattı zarar görmüş ve petrol sızıntısı yaşanmıştı. Sızıntıdan 21 bin metrekare alan etkilenmişti. Bölgede daha önce de erozyon nedeniyle hem OCP hem de SOTE boru hatlarının patlamasının ardından Nisan 2020’de büyük bir petrol sızıntısı meydana gelmiş ve bölgede ciddi ölçüde kirlilik yaşanmıştı.

Kaynak: İHA

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu