Haber

Piskopos çocuklara seslendi, ‘Noel Baba diye bir şey yok!’ dedi! Peki neden?


Sicilya’da ilkokul çağındaki çocuklar heyecanla Aziz Nikolaos’un gelmesini bekliyorlardı. At üstünde uzun beyaz sakalı, koyu kırmızı cübbesi ve hediyelerle dolu çantasıyla gelecekti. Bu buluşmaya az kalmıştı. Hediyelerden sadece bir “konuşma” uzaklığındaydılar. Noto Piskoposu Antonio Stagliano, Noel mesajını verecekti…

Piskopos, “Santa Claus (ya da Noel Baba) hayal ürünü bir karakter” dedi yüksek sesle. Çocuklar şoka girmişti. Santissimo Salvatore Bazilikası’nda Piskopos, Noel Baba’ya saydırmaya başlamıştı! Stagliano’ya göre Noel Baba nasıl oluyorsa maddi sıkıntı çeken ailelerle ilgilenmiyordu!

Aziz Nikolaos’un Antalya, Demre’deki bulunan  Aziz Nikolas Kilisesi’nde bulunan heykeli. Fotoğraf: Shutterstock

MS 270-343 yılları arasında yaşayan ve yoksullara gizlice yardımlar yapan Aziz Nikolaos; Sinterklaas, Sint-Nicolaas, Santa Claus veya Türkiye’deki ismiyle Noel Baba gibi adlarla anılan karakterlerin ilham kaynağı olarak kabul ediliyor.

PALTOSUNUN KIRMIZISI

Elbette Noel Baba diye bir şey yok ancak Piskopos’un çocuklar üzerinde travmatik etkisi olabilecek bir çıkışı yapmasının, aslında gerçeği biraz da erken söylemesinin bir anlamı olmalı. Sicilya adasının da en güneyinde yer alan kentlerden biri olan Noto’nun Piskoposu Antonio Stagliano şöyle devam ediyor:

“Paltosunun kırmızı rengi Coca-Cola tarafından reklam amacıyla seçildi. Bu görüntüyü kendilerini sağlıklı değerlerin bir amblemi olarak göstermek için kullandılar.”

Bu çıkışın oldukça net ifadeler barındırdığı aşikar. Hatta şoke edici olduğu da düşünülebilir. Ancak bu tavır yeni bir durum değil. Hemen her yıl Roma’daki Katolik din görevlileri İtalyanlar’ın Noel’de İsa’nın öne çıkarılması için Noel Baba’nın dışarıda tutulması gerektiğini belirtiyor.

2019’da ülkenin kuzeyindeki Magliano Alpi kasabasında bir rahip, çocuklara “sihirli bir şekilde hediyeler dağıtan kırmızı giyinmiş bir adamın” olmadığını söyledi. 2018’de ise Sardinya’nın Quartu Sant’Elena kentinde bir başka rahip, Noel Baba’nın aslında anne ve babalarından başkası olmadığını açıklayarak çocukları gözyaşlarına boğdu.

‘KÜSTAHÇA!’

Bu yıl ise Noto’daki bazilikaya düzenlenen geziye 9 yaşından büyük olmayan çocuklar götürüldü. Gezide çocuklara eşlik eden öğretmenlerden Giuliana Scarnato yaşanan bu olayı “Küstahça” olarak yorumluyor ve şöyle devam ediyor:

“Çocuklardan biri piskoposa, ailesinin kendisine Noel Baba’nın gerçek olduğunu söylediğini belirtti. Piskopos çocuğa ‘Ailene ‘Yalan söylüyorsunuz’ demelisin’ yanıtını verdi.”

Stagliano “Noel Baba herkesin babası mı yoksa sadece bir kısmının mı? Koronavirüs nedeniyle tam kapanma döneminde Noel Baba, eskiden olduğu gibi aileleri ziyaret etmedi! Niye?” sözleriyle çocuklara yaptığı açıklamanın arkasında durduğunu belirtiyor.

ASIL HEDEF ABD VE AB!

Lakin İtalya‘nın güçlenen milliyetçi kanadının da Noel’in şekli üzerinde bir etkisi bulunuyor. Asıl hedef Noel Baba değil, Avrupa Birliği ve ABD gibi duruyor. Kasım ayında AB Komisyonu’ndaki iç yazışmalarda daha kapsayıcı, cinsiyetten bağımsız ve Hıristiyanlık vurgusundan uzak bir dil kullanılarak tatil mesajları gönderildiği ortaya çıktı.

Santissimo Salvatore Bazilikası, Noto’daki en önemli yapılardan. Fotoğraf: Shutterstock

Milliyetçi lider ve eski başbakan yardımcısı Matteo Salvini, sosyal medyada bir hendekte kafası kesilmiş Meryem Ana heykelinin fotoğrafını yayınladı. Ve hem heykele yönelik saldırıyı hem de AB’nin iç yazışmalarını şöyle yorumladı:

“AB Komisyonu, başkalarını gücendirmemek için bizi Noel’i kutlamamaya davet ediyor ve bazı moronlar da bu iğrenç şeyleri yapıyor!”

Bir başka sağcı ve milliyetçi siyasetçi Giorgia Meloni ise muhafazakar Libero gazetesine verdiği demeçte AB’nin uygulamasını “utanç verici” olarak yorumladı.

Noel Baba konusuna döndüğümüzde Piskopos Stagliano’nun açıklamalarının devamına dikkat kesiliyoruz:

“Noel Baba sadece parası olanlara hediyeler getirir. Çocukların yaramaz olup olmamalarının bir önemi yoktur. Her Noel’de ziyaret ettiğim yoksul ailelerin ve göçmen ailelerin çocukları Noel Baba’yı hiç görmediler.”

NOEL BABA GÖBEK YAPTIĞINDA…

Piskopos Stagliano’nun haklı olduğu noktalar olabilir ancak Noel Baba, göbeğini 19. yüzyılda yaptı! Sakalına, kırmızı ceketine ve ren geyiklerine de aynı yüzyılda yani meşhur gazlı içecek firmasının doğuşundan çok önce kavuştu.

Piskoposluk Sözcüsü Don Alessandro Paolino ise Piskoposluğun resmi Facebook sayfasında yayınlanan mesajında “Piskopos adına, küçüklerde hayal kırıklığı yaratan bu açıklama için üzüntümü ifade ediyorum. Sayın Stagliano’nun niyeti oldukça farklıydı” ifadelerini kullandı.

metin.aktasoglu@haberglobal.com.tr

*Bu haberdeki bilgilerin büyük bir kısmı The New York Times’da “Italian Bishop Gives Children Harsh News: There Is No Santa Claus” başlığıyla yayınlanan makaleden derlenmiştir.

Kaynak: Web ÖzelSource link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu