Haber

Reytingleri çakılan haber kanalının başına efsane isim getirildi

Mark Thompson, başkan ve üst yönetici olarak görev yaptığı 13 ay boyunca CNN’i istikrara kavuşturmakta zorlanan Chris Licht’in yerini aldı.

Kanal aynı zamanda yıldız sunucular Chris Cuomo ve Don Lemon’un kovulması ve yayın hizmeti CNN+’ın sadece bir ay sonra kapatılması gibi krizler de yaşadı.

Thomson, ayrıca 2024 ABD başkanlık seçimleri sırasında CNN’e rehberlik etmek zorunda. Bu zorlu görev, Donald Trump’a yönelik cezai suçlamaların yayınlanmasıyla aynı zamana denk gelecek.

Kanalın, son seçimlerin ardından kendisi ile Adolf Hitler arasında “yanlış ve kışkırtıcı bir ilişki” yarattığını iddia ederek CNN’e hakaret davası açmaya çalışan eski ABD başkanıyla fırtınalı bir ilişkisi oldu.

CNN’in Mayıs ayında Trump ile yaptığı bir röportaj, kanalın sahibi Christiane Amanpour da dahil olmak üzere geniş çapta eleştirilmişti. Licht haftalar sonra istifa etti.

CNN’in bir önceki patronu Jeff Zucker, üst düzey bir yöneticiyle yaşadığı romantik ilişkiyi açıklamadığı için Şubat 2022’de istifa etmek zorunda kalmıştı.

“Gerçek bir yenilikçi”

Ana şirket Warner Bros Discovery’nin Üst Yöneticisi David Zaslav, Thomson’un göreve gelişini “bu önemli zamanda CNN ve gazetecilik için müthiş bir güç” olarak tanımladı. Zaslav, “Mark, dünyanın en saygın haber kuruluşlarından ikisini dijital çağ için dönüştüren gerçek bir yenilikçi” dedi. 

İngiliz yönetici 2004’ten 2012’ye kadar BBC’nin genel müdürlüğünü yaptı. 2012’den 2020’ye kadar başkan ve CEO olarak dijital abonelikleri artırarak New York Times’ın servetini canlandırmasıyla tanınıyor.

Sir ünvanı bulunan Mark Thomson, “CNN için başarılı bir gelecek inşa etmek üzere kolları sıvamak ve yeni meslektaşlarımla birlikte çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Mark Thomson’un atanması, Warner Bros Discovery’nin mevcut programları sadece çevrimiçi programlarla birleştirecek CNN Max adlı bir CNN yayın hizmetini başlatmak için yeni bir girişimde bulunduğunu duyurmasından günler sonra gerçekleşti.

Kaynak: Ajans Bizim

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu