Haber

Rus işgalciler Herson’da bağımsızlık referandumu yapmayı planlıyor

Facebook hesabından bir açıklama yayınlayan Herson Bölge Konseyi Yardımcısı Sergey Khlan, Rusların işgalin ettiği şehirde işgalcilerin referandum hazırlığı yaptığını söyledi.

İşgalcilerin bazı konsey üyeleriyle işbirliği yaparak bağımsızlığı referanduma sunmayı planladıklarını savundu.

Khlan paylaşımında “Herson bölge konseyinin tüm üyelerine sesleniyorum. Değerli meslektaşlarım, kararınızın sonuçlarını anladığınızdan eminim. Herson’da bağımsız bir cumhuriyet kurulması bölgemizi, hayatımızı, geleceği olmayan bir çukura çevirecektir. Onlara sakın oy vermeyin. Onlara meşrulaştırma fırsatı vermeyin” diye yazdı.

Khlan, konsey üyelerini işgalcilerle işbirlirği yapmamaları konusunda uyararak “Ukrayna tarihine hain olarak değil, gerçekten isimleri gelecek nesiller tarafından hatırlanacak kişiler olarak girin” diye yazdı.

Öte yandan Herson’da Rus işgalcilere karşı protestolar sürüyor. Özgürlük Meydanı’nda Ukrayna bayrakları ve pankartlarla toplanan halk, Rus ordusu üyelerinin karşısına dikilerek “Kırım Ukrayna’dır, Herson Ukrayna’dır, Donetsk Ukrayna’dır, Zafer Ukrayna’nındır” şeklinde sloganlar atmayı sürdürüyor.

Reuters haber ajansı da Rus güçlerinin Herson’da yeni bir ayrılıkçı cumhuriyet oluşturabilmek için referandum yapmaya hazırlandığını aktardı.

Daha önce Türkiye’de yapılan protestolarda da katılımcılar Rus işgalcilerin Herson’da sahte bir referandum yapmaya çalışacağını iddia etmişti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu