Haber

Rusya’da hapis yatan Amerikalı asker yine saldırıya uğradı… Gardiyanlar müdahale etmedi

Kardeşi David Whelan’ın açıklamasına göre, dün öğleden sonra Paul Whelan’ın yolunu kesen ve kenara çekilmesini isteyen bir mahkûm, Whelan’ın yüzüne yumruk attı.

Paul Whelan, Rusya’nın orta kesimindeki Mordovia’da bulunan bir cezaevi yerleşkesinde bir dikiş atölyesinde çalışıyor.

David Whelan’a göre, kardeşinin aldığı darbeler yüzünden gözlüğünü parça parça oldu ve gardiyanlar müdahale etmediği için başka mahkumlar araya girdi. Paul Whelan, “ailesine bu seferki saldırının nispeten küçük” olduğunu söyledi.

“AMERİKALI OLDUĞU İÇİN HEDEF OLUYOR”

Ancak Paul Whelan’ın yakınları, bu tür bir kavganın “her an çıkabileceği ve atölyedeki keskin aletler nedeniyle saldırıların çok daha ciddî olabileceği” uyarısında bulundu.

David Whelan, “Paul Amerikalı olduğu için bir hedeftir ve Amerikan karşıtı inançlar diğer mahkumlar arasında nadir değildir” dedi.

Paul Whelan, cezaevi yetkililerini saldırıdan haberdar ettiğini söyledi, ancak kardeşi onu korumak için “herhangi bir adım atıp atmayacaklarını söylemek için çok erken” diye ekledi.

Washington’da bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD’nin saldırı haberinden “endişe duyduğunu” ve Moskova’daki Amerikan Büyükelçiliğinin Paul Whelan ile telefonla temasa geçtiğini söyledi.

Sözcü, “Rusya’yı Paul Whelan’ın ve alıkonulan tüm Amerikan vatandaşlarının güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz” diye ekledi.

ABD ayrıca Rusya’yı eski deniz piyadesini “derhal serbest bırakmaya” bir kez daha çağırdı.

Kaynak: Ajans Bizim

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu