Haber

Sinovac aşısının üçüncü dozu Omicron’a karşı yüzde 94 etkinlik gösterdi


Sinovac aşısının üçüncü dozu Omicron'a karşı yüzde 94 etkinlik gösterdi

Çinli ilaç şirketi Sinovac, Covid-19 aşısının üçüncü dozunun koronavirüsün Omicron varyantına karşı yüzde 94 etkili olduğunu açıkladı.

 Sinovac’ın açıklaması, iki doz aşının Omicron’a saptanabilir düzeyde antikor üretemediğini gösteren farklı bir araştırmanın ardından geldi. Sinovac, Türkiye’de de kullanılan CoronaVac aşısının iki dozunu alan 20 kişiden 7’sinin varyantı nötralize edecek kadar antikor ürettiğini açıkladı. 

İKİ DOZ AŞININ ETKİNLİĞİ YÜZDE 35

Forbes’un, Japonya merkezli  Nikkei Asia gazetesinden aktardığına göre; bu durum iki doz CoronoVac aşısının Omicron varyantına karşı yüzde 35 etkinlik gösterdiği anlamına geliyor.  Bununla birlikte ilaç üreticisi üçüncü doz CoronaVac aşısı yaptıran 48 kişinin 45’inde veya yüzde 94’ünde antkiorların Omicron varyantını nötralize ettiğini duyurdu.

Söz konusu çalışmanın Hong Kong’dan toplanan iki omicron örneğine dayandığı belirtilirken,  Sinovac’ın daha kapsamlı bir değerlendirme sunmak için ek çalışmalar yürüttüğü kaydedildi.

DÜNYADA EN YAYGIN KULLANILAN AŞILARDAN BİRİ

CoronaVac dünya çapında en yaygın kullanılan Covid-19 aşıları arasında yer alıyor.  Pekin merkezli Bridge Consulting tarafından derlenen verilere göre küresel olarak 808 milyon doz CoronaVac aşısı dağıtıldı.

Bu sayıya Çin‘de uygulanan doz sayısı dahil değil. CoronoVac, aynı zamanda, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) acil kullanım onayı alan Çin yapımı iki aşıdan biri olarak dikkat çekiyor.

HONG ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMASI: SAPTANABİLİR DÜZEYDE ANTİKOR TESPİT EDEMEDİ

Sinovac’ın Omicron açıklaması, Hong Kong Üniversitesi tarafından yayınlanan bir çalışmanın, hızla yayılan varyanta karşı yaygın olarak kullanılan aşının etkinliğine ilişkin endişeleri dile getirmesinden birkaç gün sonra geldi.

Hong Kong Üniversitesi’nin çalışması, iki doz CoronoVac alan 25 kişiden alınan örnekleri inceledi ve hiçbirinin Omicron’u nötralize eden saptanabilir antikorlar içermediğini buldu.

Aynı araştırma, ayrıca Pfizer-BioNTech aşısının alıcılarından alınan kan numunelerini de inceledi ve yalnızca yüzde 24’ünün hızla yayılan varyanta karşı saptanabilir nötrleştirici antikorlara sahip olduğunu ortaya koydu.

Kaynak: DiğerSource link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu