Haber

Son Dakika! Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe’ye suikast!i

Japonya Devlet Televizyonu NHK’nin haberine göre, Abe, kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için açık havada yapılan etkinlikte yaptığı konuşma sırasında göğsünden vuruldu.

Kanlar içinde kalan eski Başbakan acil hastaneye kaldırıldı. Ağır yaralı Abe’nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Japonya’nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Abe görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.

Son Dakika! Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe'ye suikast! - Resim : 2

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olay yerinde bir erkek şüphelinin gözaltına alındığını söyledi. Olay yerindeki bir NHK muhabiri, Abe’nin konuşması sırasında arka arkaya iki patlama duyabildiklerini söyledi.

Son Dakika! Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe'ye suikast! - Resim : 3

Kyodo News, eski başbakanın bilincinin yerinde olmadığını ve kalp krizi geçirdiğini söyledi. Japonya eski Başbakanı Abe Marmaray açılışı için İstanbul’u 9 yıl önce ziyaret etmiş, yine 2020 yılında hizmete giren Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılışına pandemi nedeniyle video konferansla katılmıştı. Abe, hastanenin açılışında sağlığı simgeleyen çam ağacı ve Japonya’nın sembolü sakura’nın sonsuza dek sağlık getirmesini dilemişti.

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu