Haber

Son dakika! RIA Novosti: Rus diplomatlar Ukrayna’dan ayrılıyor

Ajansa konuşan ismi belirtilmeyen bir kaynak, “Ukrayna vatandaşlarının açıklamalarına göre, Ukrayna’daki Rus diplomatlar ve konsolosluk görevlileri Rusya’ya gitmeye başladı” dedi.

Sputnik de Ukraynalı bir kaynağa dayandırdığı haberinde, “Ukraynalı vatandaşların ifadelerine göre, Ukrayna’daki Rus diplomatlar ve konsolosluk görevlileri Rusya’ya gitmek üzere Ukrayna’dan ayrılmaya başladı. Konsolosluklara ve elçiliğe kabul için kayıt yaptırmada karşılaşılan zorluklar da bunu kanıtlıyor” dedi.

ZAHAROVA’DAN YENİ AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna’daki Rus diplomatik temsilciliklerinin personel sayısını “uygun hale” getireceklerini bildirdi.

Zaharova, Ukrayna’daki duruma ilişkin yazılı açıklamalarda bulundu.

ABD ile İngiltere’nin Ukrayna’daki süreçleri etkilediğini ve bu ülkeye silah ve askeri eğitmen gönderdiğini belirten Zaharova, “Amerikalı ve İngiliz meslektaşlarımızın, Ukrayna’da güvenlik durumunu önemli ölçüde zorlaştıracak bazı askeri harekatların hazırlandığını bildikleri sonucuna varıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bazı Batı ülkelerinin daha önce Ukrayna’daki büyükelçilik çalışanları ile ailelerini tahliye etme kararı aldıklarını anımsatan Zaharova, şunları kaydetti:

“Bu durumda, Kiev yönetimi veya üçüncü ülkelerin olası kışkırtıcı eylemlerine karşı Ukrayna’daki Rus diplomatik temsilciliklerindeki personel sayısının uygun hale getirilmesi yönünde karar aldık. Büyükelçilik ve konsolosluk temel fonksiyonlarını yerine getirmeye devam edecek.”

Rusya-Ukrayna krizinde dün sıcak saatler yaşandı. ABD cephesinden gelen ‘işgal başlayabilir’ açıklamalarını Rusya yalanladı. Çok sayıda ülke, Ukrayna’daki vatandaşlarına ülkelerine geri dönme çağrısı yaptı.

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu