Haber

Son dakika! Sri Lanka’da Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa ülkesinden ayrılıp Maldivler’e gitti, Başbakan OHAL ilan etti

Sri Lanka’da ülkedeki ekonomik krize karşı aylardır süren protestolarda geçen hafta sonu yüz binlerce eylemci, Kolombo’daki kritik devlet binalarını ele geçirmişti.

Eylemciler ülkedeki önüne geçilemeyen enflasyon, yolsuzluk ve yaşanan yakıt ile ilaç sıkıntısı nedeniyle Rajapaksa hükümetini ve destekçilerini suçluyorlardı.

Hafta sonu Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık konutlarının eylemciler tarafından talan edilmesinin ardından Rajapaksa bugün cumhurbaşkanlığı pozisyonundan istifa ettiğini duyuracaktı.

Mayıs ayında sokak gösterilerinde yedi kişinin hayatını kaybedip, 200’den fazla kişinin yaralanması ve Başbakan Mahinda Rajapaksa’nın istifasının ardından hükümet düzeni sağlamak için orduya ve polise sıkıyönetim yetkilerini vermişti.

CUMHURBAŞKANI MALDİVLER’E KAÇTI

Sri Lanka’da ekonomik kriz nedeniyle aylardır süren protestoların ardından Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa bugün Maldivler’e kaçtı.

OHAL İLAN EDİLDİ

Wickremesinghe’nin basın danışmanı Dinouk Colombage Reuters’a yaptığı açıklamada “Vekaleten başkanlık görevini yürüten başbakan (ülke çapında) olağanüstü hal ilan etti ve ülkenin batı eyaletinde sokağa çıkma yasağı getirdi” dedi.

Kaynak: Reuters

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu