Haber

Son Dakika! Tarih 13 Mart 2022! Rusya Ukrayna savaşının 18. günü! Kiev tamamen kuşatıldı! Dakika dakika canlı olarak yeni gelişmeler

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 18’inci gününde. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor… 

İŞTE RUSYA UKRAYNA SAVAŞINDA DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

ASKERİ TESİSE YAPILAN SALDIRIDA ÖLÜ SAYISI 35’E ÇIKTI

 Lviv Valisi yaptığı yeni açıklamada askeri tesisteki saldırıda ölenlerin sayısının 35’e çıktığını duyurdu.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN UKRAYNA’DAKİ TÜRKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

 Çavuşoğlu açıklamasında “14.480 vatandaşımızı tahliye ettik. 4 binden fazlası sınırı geçti. Kendi imkanlarıyla geçen vatandaşlarımız da oldu. Çatışma bölgesinde kalan vatandaşlarımız var. Bunların en başında Mariupol geliyor. Burada mahsur kalan vatandaşlarımız var. İnsani koridorların açılması konusunda irtibata geçtik. Şehrin altyapısı tamamen gitmiş. Koridor kısmında anlaşamadılar. Camide vatandaşlarımız var. Caminin imamı bombalama iddiasını doğrulamadı. Camide herhangi bir hasar yok. Ruslar bize bu bölgelerde kaç Türkün olduğunu sordular. Bizde bilgileri paylaştık” dedi

TAHLİYE TRENİ SALDIRIYA UĞRADI

 Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde şiddetli çatışmaların ortasında kalanların tahliye operasyonunda kullanılan yolcu trenine Rus ordusu tarafından ateş açıldığı duyuruldu.

LVİV’DEKİ HAVA SALDIRISINDA 9 ÖLÜ

 Lviv Valisi: Rusların askeri tesise saldırması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda da yaralı var. Rusya askeri tesise 30 füzeyle saldırdı. 

Rusya askeri tesis saldırı

HARKOV’DAKİ SALDIRIDAN YENİ GÖRÜNTÜ

 Rusya dün gece Harkov bölgesindeki İzyum’da bulunan entegre gaz arıtma tesisini vurdu. Gaz patlaması meydana geldi. 

HARKOV

RUSYA: UKRAYNA’YA AİT 3687 TESİS İMHA EDİLDİ

 Rusya Savunma Bakanlığı: Operasyon başlangıcından beri Ukrayna’ya ait 3687 tesis imha edildi.

Son Dakika! Tarih 13 Mart 2022! Rusya Ukrayna savaşının 18. günü! Kiev tamamen kuşatıldı! Dakika dakika canlı olarak yeni gelişmeler - Resim : 6

UKRAYNA’DAN 4. TUR MÜZAKERE AÇIKLAMASI

 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Podolyak: Ukrayna ile Rusya arasındaki dördüncü tur müzakereler “yasal formatlar” üzerinde çalışıldıktan sonra gerçekleşecek.

İVANO-FRANKİVSK ŞEHRİNDE HAVAALANI VURULDU

 Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırılarına 18 gündür devam ediyor. Ukrayna’nın batısında bulunan ve Avrupa’ya sınırı olan İvano-Frankivsk şehri gece Rusya bombardımanı altında kaldı. Şehrin Belediye Başkanı Ruslan Martsinkiv yaptığı açıklamada, “İlk belirlemelere göre şehrimizdeki havaalanı vuruldu. Detaylar netleştiriliyor. Düşmanın amacı panik ve korku oluşturmak. Resmi kaynaklardan bilgi aldığınızda son derece dikkatli olmak gerekiyor. Size söylenenlere uyunuz. Havaalanına yakın bölgelerdeki vatandaşlarımızdan imkanlar dahilinde başka bölgeye taşınmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

POLONYA SINIRI BOMBALANDI

 Lviv bölgesi askeri yönetimi: Ukrayna’nın Polonya sınırı yakınlarındaki Yavoriv’deki uluslararası barış ve güvenlik merkezi bombalandı. Askeri merkezde yabancı askeri eğitmenlerin çalıştığı öğrenildi.

Son Dakika! Tarih 13 Mart 2022! Rusya Ukrayna savaşının 18. günü! Kiev tamamen kuşatıldı! Dakika dakika canlı olarak yeni gelişmeler - Resim : 7

KİEV’DE SİVİL TAHLİYELERİ SIRASINDA SALDIRI

 Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sivillerin tahliyesi sırasında Rus saldırıları sonucu 7 sivil hayatını kaybettiğini duyurdu.

MELİTOPOL KENTİNE YENİ BELEDİYE BAŞKANI RUS YANLISI

 Rusya hükümeti, dün Rus askerleri tarafından gözaltına alınan eski Melitopol Belediye Başkanı İvan Federor’un yerine vekaleten Rusya yanlısı Galina Danilçenko, Melitopol’ün yeni belediye başkanı olarak atandı.

RUSYA, DONETSK BÖLGESİ’NDE BİR KİLİSEYİ BOMBALADI

 Rusya, Ukrayna’nın Donetsk Bölgesi’nde yer alan Svyatogorsk kasabasında vatandaşların sığındığı bir kiliseyi bombalayarak, bölgede yer alan Gostomel kentine de hava saldırısı düzenledi.

ZELENSKİ: İNSANLAR ARTIK RUSYA’DAN KAÇACAK

Ukrayna’nın NATO’ya giremeyeceğini söyleyen Zelenski “Ukrayna’nın NATO’ya girebileceğini göremiyorum. NATO ülkelerinden bize destek verenlere minnettarız” ifadelerini kullandı.

‘HERSON HER ZAMAN UKRAYNA’DIR”

 Ukrayna Dışişleri Bakan Kuleba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın, Herson bölgesinde “sahte referandum” düzenlemeyi planladığı iddialarına değindi. Kuleba, “2014 metodolojisine göre, Rusya umutsuzca Herson’da ‘Halk Cumhuriyeti’ için sahte bir referandum düzenlemeye çalışıyor. Tamamen bir kurgu olduğu için halk arasındaki destek sıfır. Bu planların uygulanması durumunda, Rusya Federasyonu’na karşı güçlü yaptırımlar uygulanmalıdır. Herson, her zaman Ukrayna’dır ve öyle de kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu