Haber

Son Dakika! Tarih 2 Mart 2022! Rusya-Ukrayna savaşının 7. günü! Rus ordusu Ukrayna işgaline devam ediyor! Dakika dakika yeni gelişmeler

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 7. gününde Jitomir kentindeki saldırıda 1’i çocuk, 4 kişi öldü. Kiev’e ilerleyişlerini sürdüren Rus kuvvetleri şehirdeki TV kulesini de hedef aldı. Saldırıda 5 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de yaralandı. Sokağa çıkma yasağı uygulanan Kiev’de halk sığınaklarda bekliyor. 

İŞTE RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ 7. GÜNÜNDE DAKİKA DAKİKA YENİ GELİŞMELER

KREMLİN’DEN MÜZAKERE AÇIKLAMASI

 Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya’nın müzakereler için hazır olduğu belirtildi. Açıklamada, “Ukrayna heyetinin katılıp katılmayacağı net değil” denildi. Açıklamada ‘Rus heyeti bugün akşam saatlerine kadar bekleyecek, görüşmelere devam etmeye hazır olacak. Putin’e kamu desteği seviyesinin çok yüksek olduğunu biliyoruz.’ ifadelerine yer verildi.

KİEV BELEDİYE BAŞKANI: KİEV’İ SAVUNACAĞIZ

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, kentteki son durum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya’nın başkente yakın noktaya ulaştıklarını söyleyen Kliçko, Buça ve Gostomel’de çatışmaların devam ettiğini söyleyerek, “Hazırlanıyoruz ve Kiev’i savunacağız” dedi.

Kliçko, vatandaşlarına da çağrıda bulundu. Yanlış bilgilere inanmaması konusunda halkı uyaran belediye başkanı, ‘Yalnızca resmi kaynaklara güvenin’ dedi. ‘Kiev ayakta ve duracak’ ifadelerini kullandı.

“MARİUPOL UKRAYNA KONTROLÜNDE”

Mariupol Şehir Konseyi’nden yapılan açıklamada, “Şehir Ukrayna kontrolü altında, Rusya sivil bölgeleri vuruyor” denildi.

ODESSA AÇIKLARINDA SAVAŞ GEMİLERİ

Odessa açıklarında Rus savaş gemileri görüldü.

SAVAŞTAN KAÇANLARA GEÇİCİ KORUMA STATÜSÜ TALEBİ

 Ukrayna: Avrupa Birliği Komisyonu, Ukrayna’daki savaştan kaçan kişiler için geçici koruma statüsü önerdi

UKRAYNA: 5 BİN 840 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna’ya saldıran Rus güçlerinin 5 bin 840 asker kaybettiğini bildirdi. Açıklamada, Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundan 5 bin 840 askerin öldürüldüğü, Ukrayna ordusunun Rusya’ya ait 30 uçak, 31 helikopter, 211 tank, 862 zırhlı araç, 85 top ve 2 hafif sürat teknesini imha ettiği belirtildi. Rus güçlerin ayrıca 40 roketatar sistemi, 355 araç, 60 yakıt aracı, 9 hava savunma sistemi ve 3 İHA kaybettiği aktarılan açıklamada, bu rakamlara devam eden çatışmaların bilgilerinin dahil edilmediği kaydedildi.

MÜZAKERELERLE İLGİLİ YENİ AÇIKLAMA

Rus TASS ajansına konuşan kaynak, “Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler iptal edilmedi, süreleri kaydırılıyor. Zamanı değişti. Yakında resmi bilgilendirme yapılacak” dedi. RİA ajansına konuşan kaynak ise, “Rusya ile Ukrayna arasında müzakereler yapılacak ancak zamanı henüz belirlenmedi, 2 Mart akşamı olabilir” ifadelerini kullandı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı “Rusya ile müzakerelerin tarihine ilişkin soruya, “görüşme aşamasında, tatmin edici bir gündem gerekiyor” dedi.

RUSLARDAN MİKOLAYİV KENTİNE HAVA İNDİRME

 Ukrayna basını, Ukrayna’nın Mikolayiv kentine Rus birliklerinin havadan indirme yaptığı haberini geçti.

BELARUS: SINIRLARDA GÜVENLİĞİ ARTTIRDIK

 Belarus: Batı ve Güney sınırlarımızda güvenlik arttırıldı 

YARALILAR TAHLİYE EDİLEMİYOR

Mariupol Belediye Başkanı: Salı akşamdan bu yana yoğun bombardıman yapıldığı için yaralılar tahliye edilemiyor

ZELENSKIY’DEN YENİ AÇIKLAMA

Zelenskiy: Bugün Ukraynalılar yenilmezliğin sembolüdür. Herhangi bir ülkedeki insanların her an dünyanın en iyi insanları olabileceğinin sembolü. Zafer Ukrayna’nın olacak. Rusya soykırım anıtının bulunduğu Babyn Yar’ı vurarak tarihimizi silmeye çalıştı. 6 günlük savaşta 6 bin Rus askeri öldürüldü

24 SAAT İÇİNDE 67 HEDEF VURULDU

Rusya’dan yapılan açıklamada “Ukrayna’nın askeri altyapısına büyük bir hava saldırısı düzenledi, 24 saat içinde 67 hedef vuruldu. Operasyon sırasında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait 47 uçak yerde, 11 uçak havada imha edildi” denildi.

Toplamda, operasyon sırasında, 51 komuta merkezi ve iletişim merkezi, 38 adet S-300, Buk M-1 ve Osa hava savunma sistemi, 51 radar istasyonu dahil olmak üzere Ukrayna’nın 1.502 askeri altyapı tesisi devre dışı bırakıldı. 47 karada, 11 havada, 472 tank ve diğer muharebe zırhlı araçları, 62 çok amaçlı roketatar, 206 sahra top ve havan topu, 46 insansız hava aracı imha edildi.

RUS GÜÇLERİ HERSON’U TAMAMEN KONTROL ALTINA ALDI

 Rusya Savunma Bakanlığı: Rus Güçleri Herson’u tamamen kontrol altına aldı. Ukrayna ordusu tesislerini ve 72. Ana Psikolojik Operasyon Merkezini yüksek hassasiyetli silahlarla vurduk. Herson’da sivil altyapı, nüfus için yaşam destek tesisleri ve kentsel ulaşım günlük olarak faaliyet gösteriyor. Herson’da gıda kıtlığı yok. Sosyal altyapının işleyişini sürdürmek, asayiş ve asayiş ile nüfusun güvenliğini sağlamak için şehir yönetimiyle görüşmeler sürüyor.

UKRAYNA: DAHA FAZLA TÜRK SİHASI ALDIK

 Ukrayna Savunma Bakanı: Daha fazla Türk İHA’sı aldık. Ukrayna yakında daha fazla Stınger ve Javelın füzeleri teslim alacak.

HARKOV’DA SİVİLLER VURULUYOR

 Harkov Valisi, Rusya’nın saldırılarında 21 kişinin öldüğünü en az 112 kişinin de yaralandığı belirtti.

SAVAŞIN ORTASINDA DOĞUM

 Ukrayna’nın Mariupol kentinde bir hastane sığınağında doğum gerçekleşti. O anlar sosyal medyadan paylaşıldı.

savaşta doğum

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA, ABD’Lİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde, Blinken’ın Ukrayna’ya verdikleri desteği sürdürmekte kararlı olduklarını yinelediğini bildirdi. Görüşmede, ülkesinin barış arzusunu belirten Kuleba, “Ancak Rusya’nın saldırıları altında olduğumuz sürece daha fazla silah ve yaptırımlara ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı. Blinken’ın, ülkesinin Ukrayna’ya verdiği desteği sürdüreceğini belirttiğini vurgulayan Kuleba, mevkidaşının yaptırımlar ve silah konusunda güvence verdiğini kaydetti.

KİEV’DE SİREN SESLERİ

 Rusya’nın saldırılarının devam ettiği Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sirenler çalıyor.

RUSYA’NIN EN BÜYÜK BANKASI AVRUPA PİYASASINDAN ÇEKİLDİ

 Rusya’nın en büyük bankası Sberbank Avrupa piyasasından çekilme kararı aldı

RUSYA’DA UKRAYNALILAR GÖZALTINA ALINDI

Edinilen bilgilere göre Rusya’da Ukrayna büyükelçiliği önüne çiçek bırakan anne-babalar çocuklarıyla birlikte karakola götürüldü. Ebeveynleri gözaltına alındı, geceyi nezarette geçirirken çocukları öylece beklemek zorunda kaldı. Ellerinde renkli kalemlerle yazılı “Savaşa hayır” pankartları kaldı. Anneleriyle konuşmalarına bile izin verilmediği öğrenildi. 

JAPONYA, KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİNİN FAALİYETLERİNİ ASKIYA ALDI

 Japonya’nın Kiev Büyükelçiliğinin faaliyetlerinin, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle geçici olarak durdurulacağı bildirildi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı, Kiev Büyükelçiliği faaliyetlerinin, Ukrayna’nın batısındaki Lviv kentinde kurulan geçici irtibat ofisinden sağlanacağını açıkladı.

RUS BİRLİKLERİ HERSON’DA LİMANI VE TREN İSTASYONUNU ELE GEÇİRDİ

Herson Belediye Başkanı İgor Kolıhav:  Rus birlikleri Herson’daki nehir limanını ve tren istasyonunu ele geçirdi

ABD RUSYA’YA HAVA SAHASINI KAPATTI

 ABD Başkanı Biden, açıklamasında “Putin Kiev’i kuşatabilir ama Ukrayna halkının gönlünü kazanamayacak. Putin yanlış hesaplar yaptı, Ukrayna halkının direnişiyle karşılaştı. ABD ve müttefikler NATO topraklarını karış karış koruyacak. ABD hava sahasını bütün Rusya uçaklarına kapatıyoruz.” dedi.

 

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu