Haber

Suikast sonucu hayatını kaybeden Shinzo Abe kimdir? Shinzo Abe kaç yaşındaydı?

Shinzo Abe, 1954 yılında Japonya’nın Nagata kentinde dünyaya gelmiş siyasi liderdir. 67 yaşındaki Japonya eski başbakanı Shinzo Abe, bugün Nara kentinde düzenlenen bir etkinlikte konuşurken, göğsünden vuruldu. Hastaneye kaldırılan Shinzo Abe sağlık durumunun kritik olduğu söylenmişti. İşte hayatını kaybeden Shinzo Abe hakkında merak edilenler…

SHİNZO ABE KİMDİR?

Shinzo Abe, 21 Eylül 195 tarihinde Nagata’da dünyaya gelmiştir. Japonya tarihinde en uzun süre Başbakanlık yapan kişi olarak ülke tarihi bakımından önemli bir şahsiyettir. Japonya’nın hükûmeti kapsamında 26 Eylül 2006 tarihinde özel bir toplantıyla Japonya’nın Başbakanı olarak seçildi.

Shinzo Abe.

Japonya’nın II. Dünya Savaşı sonrasında göreve gelen en genç Başbakanı ve savaşın ardından doğmuş ilk Japon Başbakandır.

Seikei Üniversitesi’nde siyasal bilgiler okuyup 1977 senesinde de mezun oldu. Ardından ABD’ye Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde siyasal bilgiler okumak üzere taşındı. Nisan 1979 tarihinde Kobe Steel’da iş hayatına girdi.

1982’de şirketten ayrılarak çeşitli yerlerde çalıştı: yetkili asistan, Dışişleri Bakanı, LDP’nin Genel Konseyi’nin oturum başkanının özel sekreteri ve LDP Genel Sekreterliği’nde sekreter oldu.

Shinzo Abe vurulma anı

12 EYLÜL’DE İSTİFA ETTİ

Shinzo Abe, 12 Eylül 2007 tarihinde sağlık sorunlarını ileri sürerek istifa etti.

2012 YILINDA BİR KERE DAHA SEÇİLDİ

478 oyun 328’ini alarak ikinci kez Japonya Başbakanı oldu. Tekrar Başbakan seçilen Abe, bu göreve ikinci kez gelerek son 6,5 yılda seçilen 7. Başbakan olmuştur. 26 Aralık 2012 tarihinde göreve başlamıştır.

28 Ağustos 2020’de Abe, ülseratif kolit rahatsızlığının yeniden tekrarlamasını gerekçe göstererek Başbakanlıktan ve Liberal Demokrat Partisinin Genel Başkanlığından istifa edeceğini duyurdu.

ŞİNZO ABE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Suikast sonucu hayatını kaybeden eski başbakan Shinzo Abe geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde; Suriye’de 3 yıl rehin kaldıktan sonra Türkiye’nin yardımlarıyla serbest bırakılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Çavuşoğlu olmak üzere Türk hükümetine teşekkür ederek, “Türkiye ile ilişkileri her alanda, her seviyede ilerletmek istiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu