Haber

Taliban’dan çarpıcı iddia! Anında tepki geldi

Taliban'dan çarpıcı iddia! Anında tepki geldi

Başkent Kabil’de düzenlediği basın konferansında konuşan Mücahid, Zevahiri’nin öldürüldüğü saldırıya dair açıklamada bulundu.

ABD’nin söz konusu hava saldırısı ile Afganistan’ın egemenliğini ihlal ettiğini savunan Mücahid, “Bizdeki bilgilere göre, bunlar (İHA) Pakistan üzerinden Afganistan’a girdi ve Pakistan’ın hava sahasını kullandı. Pakistan’dan hava sahasını bize karşı kullanmamasını istiyoruz.” diye konuştu.

Daha önce de Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, yaptığı açıklamada ABD İHA’larının zaman zaman Afganistan üzerinde uçtuğunu belirtmişti.

PAKİSTAN’DAN TALİBAN’A TEPKİ

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Mücahid’in açıklamalarından derin endişe duyulduğu vurgulandı.

Açıklamada, herhangi bir delil olmaksızın bu tür varsayımsal iddiaların son derece üzücü ve sorumlu diplomatik davranış normlarına aykırı olduğu kaydedildi.

Pakistan’ın terörün tüm form ve tezahürlerini kınadığına işaret edilen açıklamada, Afganistan topraklarının herhangi bir ülkeye karşı terör amacıyla kullanılmasına izin verilmemesi konusunda uluslararası taahhütleri yerine getirmesi için geçici yönetime çağrıda bulunuldu.

ZEVAHİRİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Terör örgütü El-Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri, Afganistan’ın başkenti Kabil’de 31 Temmuz’da ABD’nin insansız hava aracı (İHA) ile düzenlenen saldırıda öldürülmüştü.

 

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu