Haber

Tehditlere karşı savunma hakkımızı kullanıyoruz

İran Devrim Muhafızları Ordusu, bölgedeki “İran karşıtı terörist grupların ve casusların karargahlarını balistik füzelerle vurduğunu” açıklamıştı.

Saldırılarla ilgili olarak İran Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Son füze saldırıları İran’ın teröre karşı egemenlik ve güvenliğini savunmak için yapıldı. Tahran, ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duyuyor ancak ulusal tehditler karşı kendimizi savunma hakkımızı kullanıyoruz” denildi.

Öte yandan Irak, Erbil saldırılarına yanıt olarak İran Maslahatgüzarını çağırdı.

IKBY HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: KURBANLAR KADINLAR, ÇOCUKLAR VE SİVİLLERDİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Peşava Hevramani, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Erbil’e yönelik balistik füze saldırılarında kadınlar, çocuklar ve sivillerin hedef alındığını belirtti.

Hevramani, X sosyal medya hesabından Erbil’de dün gece birçok noktaya gerçekleştirilen saldırılara ilişkin açıklamada bulundu.

“Bu korkakça şiddet eylemi insanlığa karşı büyük bir ihlal ve inkar edilemez bir suçtur.” ifadelerine kullanan Hevramani, Irak merkezi hükümeti ve uluslararası toplumun bu “gerekçesiz suça” karşı net bir tutum sergilemesi gerektiğini kaydetti.

Hevramani, “İran güçlerinin Erbil’e saldırısındaki kurbanlar kadınlar, çocuklar ve sivillerdi.” ifadelerine yer verdi.

IRAK HÜKÜMETİ ‘DÜŞMANCA SALDIRI’ DEMİŞTİ

Irak Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Irak hükümeti olarak, İran’ın Erbil’de balistik füzelerle güvenli yerleşim yerlerini hedef alan ve sivillerin ölümüne neden olan düşmanca saldırısını kınıyoruz.” denilmişti.

Erbil’de birçok noktada füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenlendiğine ilişkin haberlerin ardından, İran Devrim Muhafızları Ordusu, bölgedeki “İran karşıtı terörist grupların ve casusların karargahlarını balistik füzelerle vurduğunu” açıklamıştı.

Gece düzenlenen saldırılarda 4 sivilin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı belirtilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu