Haber

Üç farklı ülkeyle Ruslara karşı savaşan Fin! Madalyalar aldı, hain oldu, adını değiştirdi…

1939’da Finlandiya ordusunda görevliydi. Ülkesini SSCB işgaline karşı savunmuş ve hizmetlerinden ötürü iki devlet nişanına layık görülmüştü. 1941’de ise Finlandiya ile Rusya arasındaki ihtilaflı Karelya bölgesinde, Nazi Almanyası’na bağlı bir tank müfrezesine komuta ederek Kızıl Ordu’ya karşı savaştı. Tarihler 1963’ü gösterdiğinde Vietnam’a gitmek üzere ABD Özel Kuvvetleri’ne katıldı ve Laos’taki Ho Chi Minh Yolu’nu bulmak üzere bir keşif görevi üstlendi.

Kulağa üç farklı ömür gibi geliyor ancak bunları yaşayan tek bir kişiydi: Lauri Törni. Finlandiya’nın on yıllardır yaşadığı karmaşayı, çelişkileri ve Rus endişesini ete kemiğe büründüren isim de Lauri Törni.

Şöyle ki kendisinin katıldığı üç savaştaki kağıt üzerindeki motivasyonu da aslında Rus saldırganlığını uzak tutmak. Bunların yanında Komünizm karşıtlığı ve gelecekte sildirse de dövmesini yaptıracak kadar SS sempatisi. Rus saldırganlığını uzak tutma motivasyonu bugünlerde Finlandiya’da yeniden görülüyor. Elbette Rusya ile çatışmak Törni için sadece bir korku değil, gerçekliğin ta kendisiydi. Eylül 1938’de askerlik hizmeti için gönüllü olduğunda ve Kızıl Ordu Finlandiya’yı işgal etmek için harekete geçtiğinde, o ve bütün Finlandiya, kendilerini SSCB’nin yıkıcı insan gücüne maruz kalmış şekilde buldular.

İSVEÇÇE KONUŞAMADAN İSVEÇLİLERİ KOMUTA ETTİ

Mika Karttunen’in 2007 tarihli “Törni: Sotilaan Tarina (Törni: Bir Askerin Hikayesi)” adlı belgesele göre savaş alanında o kadar yetkindi ki bir kelime İsveççe konuşamamasına rağmen kendisine İsveçli bir bölüğün komutası verildi. Savaştan başarıyla çıkan ekibine liderlik ederken el işaretleri kullanıyordu.

Üç farklı bayrak altında savaşan Törni, pek çok kez madalyaya layık görüldü. Fotoğraf: Arlington Cemetery

Törni, 13 Mart 1940’ta Finlandiya, topraklarını SSCB’ye devretmesine rağmen Kış Savaşı’nda egemenliğini ve topraklarının çoğunu korumayı başarmıştı. Törni savaş sona ermeden devlet nişanlarını almıştı bile.

Daha sonra Nazi Almanyası, Fin kuvvetlerine, ülkelerini geri almaları karşılığında silah ve askeri yardım teklif etti. Finlandiya, Wiking adı verilen SS tümenine gönüllü bir tabur gönderdiğinde Törni de o 289 kişilik grup arasında yer alacaktı.

Untersturmführer rütbesine hızla yükseldi ancak Almanlarla anlaşmazlıklar yaşadılar ve Törni ayrılma kararı aldı. Finlandiya ve SSCB arasındaki savaş 25 Haziran 1941’de yeniden patlak verdi. Törni’ye bir makineli tüfek müfrezesinin komutası verildi. Teğmenliğe terfi etti ve gösterdiği liderlik için bir madalyaya daha layık görüldü.

BAŞINA ÖDÜL KOYDULAR!

Törni, Ruslara karşı kendi milis güçlerini de oluşturacaktı. SSCB hatlarına sarkıyor, ikmal ve ulaştırmayı baltalıyor ve Rus askerlerine korku salıyordu. Bu hizmetleri sayesinde Almanlar’dan madalya kazanacaktı. Ruslar ise kellesine 3 milyon mark ödül koymuştu!

Savaştan sonra ise işler değişti. Fin polisi 1945’te onu vatana ihanet suçlamasıyla arıyordu. 1948’de “Fin ve Sovyet güçlerine karşı silahlı direniş oluşturmaktan” hapse atıldı fakat çok geçmeden kaçmayı başardı. İsveç’e geçmeye çalışırken bir kez daha yakalandı. Bir kez daha kaçtı, bir kez daha yakalandı… Finlandiya Devlet Başkanı Juho Paasikivi tarafından Aralık 1948’de affedildi.

Yeni bir başlangıç arayan Törni, kaçak yollarla 20 Eylül 1950’de ABD topraklarına ayak bastı. Bir şekilde New York’a ulaştı ve Fin göçmenlerin arasına karıştı. 27 Ocak 1954’te ABD vatandaşı oldu. İsmini Larry Allan Thorne olarak değiştirdi, SS dövmesini sildirdi ancak tarihler 1963’ü gösterdiğinde Törni için bir kez daha direkt olarak Rusya’yla olmasa da ideolojisiyle yani Komünizm ile savaşma fırsatı doğdu.

NAAŞI 33 YIL SONRA BULUNDU…

Özel Kuvvetler’e katılıp Vietnam’a giden Törni, ABD askerinin adeta kabusu olan Ho Chi Minh Yolu’nu bulmak için görevlendirilen birlikteydi. 1965’te kötü bir havada keşif uçuşu yaptığı helikopteri kayboldu. O günden sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. 50’yi aşkın arama çalışması yapıldı ve 19 Ekim 1966’da öldüğü resmen açıklandı. Naaşı 33 yıl sonra Vietnam-Laos sınırına yakın bir bölgede bulundu.

Hayatı ve Vietnam günleri 1965’te “The Green Berets” (Yeşil Bereliler) adlı romana konu oldu. Roman 1968’de aynı isimle sinemaya uyarlanacak ve kendisini efsane aktör John Wayne canlandıracaktı. Wayne onun için “İdeal bir Özel Kuvvetler subayı. Özel Kuvvetler hayatıydı: Savaşmak, özellikle alışılmışın dışında koşullarda savaşmak için yaşıyordu” ifadelerini kullanıyordu.

*Bu haberdeki bilgilerin büyük bir kısmı The Washington Post’ta “This soldier fought for Finland, Nazi Germany and U.S. Special Forces” başlığıyla yayınlanan makaleden derlenmiştir.

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu