Haber

Ukrayna krizi tırmanıyor! ABD ve Rusya’dan peş peşe açıklamalar

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin flaş açıklamalarda bulundu. Sullivan, “İstihbarat raporlarına girmeyeceğim ancak daha önce (işgalin) Çin olimpiyatlarından sonra olabileceği spekülasyonunun aksine şu anda açıkça söyleyebilirim ki Olimpiyatlar bitmeden başlayabilir” dedi. 

ÖNCE HAVA VE FÜZE SONRA KARA OPERASYONU

ABD ile NATO müttefiklerinin olası bir işgal karşısında en ağır yaptırımlar ve diğer yollarla Rusya’ya karşı tepkisini ortaya koyacağına vurgu yapan Sullivan, Rusların Ukrayna’ya önce hava ve füze saldırıları yapıp ardından kara operasyonuyla işgalin devam etmesini beklediklerini söyledi.

“RUSYA’NIN UKRAYNA’NIN BAŞKENTİ KIEV’İ ELE GEÇİRECEK”

Sullivan ayrıca, Rusların Kiev’e yönelik ani bir saldırı ile Ukrayna’nın başkentini ele geçirmek isteyebileceklerini iddia etti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ayrıca, gelecek 24 saat ile 48 saatlik süre içinde neler olacağını bilemediklerini, Ukrayna’da işgalin her an başlayabileceğini, Amerikalıların derhal ülkeyi terk etmesi gerektiğini ve işgal durumunda tahliye operasyonu yapmayacaklarını söyledi.

Çin’deki 2022 Pekin Olimpiyat Oyunları, 20 Şubat’ta sona erecek.

BEYAZ SARAY: ÜLKEYİ TERK EDİN

Beyaz Saray, ABD vatandaşlarının önümüzdeki 24 ile 48 saat içinde Ukrayna’yı terk etmeleri gerektiğini açıkladı.

ABD DONANMASI, 6’INCI FİLOYA 4 MUZRİP GEMİSİ GÖNDERDİ

ABD Donanması, Rusya ve Ukrayna geriliminin tırmanması üzerine görev bölgesi Avrupa olan 6’ncı filoya 4 muhrip gemi gönderdiği bildirildi.

ABD Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, “ABD Donanması muhripleri USS Sullivans (DDG 68), USS Gonzalez (DDG 66), USS Donald Cook (DDG 75) ve USS Mitscher (DDG 57) Avrupa operasyon bölgesinde faaliyet gösterecek. Görevleri boyunca, ABD Altıncı Filosu’nu ve NATO müttefiklerimizi desteklemek için bir dizi donanma faaliyetine katılacaklar” ifadelerine yer verildi.

Gemilerin, Virginia’nın Norfolk Limanı ile Florida’nın Mayport Limanı’ndan ayrıldığı belirtilen açıklamada, konuşlandırmaların Rusya’nın atacağı herhangi bir adıma karşı olmadığını ancak 6’ıncı Filo’ya “ek esneklik sağlamak için” yapıldığı ileri sürüldü.

ABD’nin Harry S. Truman uçak gemisi görev grubu Neptune Strike-22 tatbikatı amacıyla Akdeniz’de konuşlu bulunuyor.

POLONYA’YA 3 BİN İLAVE ASKER

ABD, Rusya-Ukrayna krizinin tırmanması nedeniyle Polonya’ya 3 bin ilave asker gönderiyor.

RUSYA: BATILILAR KUMPAS BAŞLATTI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin ‘savaş iddialarını’ gündeme taşıyarak, Moskova’ya karşı koordineli enformasyon saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

“Rusya’nın güvenlik garantileri konusundaki haklı taleplerini itibarsızlaştırmak için Moskova’ya karşı koordineli enformasyon saldırısı gerçekleştiriliyor.

Batılı ülkelerin yetkilileri ve medyası, Ukrayna çevresindeki yapay gerilimi tırmandırmak için kumpas başlattılar.”

 

 

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu