Haber

Ukrayna’nın yeni savunma bakanı Kırım Tatar Türkü Rüstem Umerov kimdir?

Rüstem Umerov, adaylığı Parlamento tarafından onaylanırsa, Ukrayna tarihinde Bakanlık görevini üstlenecek ilk Kırım Tatarı olacak.

Rüstem Umerov Enveroviç, 19 Nisan 1982’de Özbekistan’ın Semerkant bölgesinin Bulungur şehrinde Aluştalı göçmen bir ailede doğdu. 

Etnik olarak Kırım Tatarı Türklerinden olan Umerov, Kiev Ulusal Yönetim Akademisinden Ekonomi alanında lisans derecesi ve Finans alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Meslek hayatına 2000’li yılların başında, daha sonra Türkcell tarafından satın alınan Ukrayna mobil telefon operatörü Lifecell’de başladı ve 2003-2007 yılları arasında GSM/TDMA şebeke geliştirme departmanında site yönetimi ve hukuki destek departmanı başkanı olarak çalıştı. 

2007-2010 yılları arasında satın alma, lojistik, sözleşme yönetimi departmanının başkanlığını yapan Umerov, 2010 yılında Lifecell’de satış ve müşteri ilişkilerinden sorumlu oldu ve aynı yıl ICG Investments’a geçerek Genel Müdür olarak çalıştı. Umerov, 2011 yılında da iCapital’de aynı pozisyona geçti.

Umerov, 2013 yılında yatırım şirketi ASTEM’in ve ASTEM Vakfı’nın kurucu ortağı oldu. Vakıf, Stanford Üniversitesi’ndeki Ukrayna Yeni Liderler Programını finanse etti. ASTEM iletişim, bilgi teknolojisi ve altyapı yatırımlarını yönetiyor.

2019’dan bu yana Holos (Ses) Partisinden Ukrayna Halk Milletvekili olarak görev yapan Umerov, Ukrayna Parlamentosu tarafından Eylül 2022’de Ukrayna Devlet Mülkiyet Fonu Başkanı olarak atandı.

Ukrayna’nın Arap ve Müslüman Devletlerle Etkileşiminden Sorumlu Cumhurbaşkanı Danışma Konseyi Komiseri olan Umerov, Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’nın Rusya ile müzakere ekibinde yer alıyor.

Umerov, 2020 yılında Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi bünyesinde “Kırım ve Sivastopol’un işgalden kurtarılmasına yönelik devlet stratejisinin” geliştirilmesine yönelik gruba katıldı.

Umerov, Temmuz 2022’de, sıkıyönetim sırasında uluslararası lojistik yardımın alınmasını ve kullanımını izlemeye yönelik Geçici Soruşturma Komisyonu Başkanı seçildi.

2021’de Üçüncü Derece Ukrayna Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen Umerov, evli ve üç çocuk babası.

Umerov, daha önce de Rusya’da aşırılık yanlısı bir örgüt olarak yasaklanan Kırım Tatar Milli Meclisinin Başkanı olan Mustafa Cemiloğlu’nun danışmanıydı.

 

Kaynak: Ajans Bizim

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu