Haber

Umman’da 4 binden fazla kişi barınaklara sığındı

 Umman’da etkili olan “Tej Kasırgası” nedeniyle 4 bin 400’ü aşkın vatandaş, insanların barınması için açılan merkezlere sığındı.

Ülkenin resmi ajansı ONA’da yer alan haberde, Umman’ın güneyinde etkisini gösteren Tej kasırgası sebebiyle 30 barınma merkezinin halka açıldığı belirtildi.

Söz konusu merkezlere şu ana kadar 4 bin 471 kişinin sığındığı aktarılan haberde, Zurfar bölgesinde yeni merkezlerin açıldığı ve 15 bin kişilik barınma yeri oluşturulduğu kaydedildi.

Umman makamları, ülkenin orta ve güney kesimleri ile Yemen doğu bölgelerini etkisi altına alan kasırga öncesi vatandaşı uyararak barınma merkezlerini açmıştı.

Zufar bölgesindeki Salale Limanının da 22 Ekim Pazar akşamından itibaren geçici olarak kapatıldığı duyurulmuştu.

LİBYA’DA KASIRGA ETKİSİNDEYDİ

Orta Akdeniz’i vuran Daniel Fırtınası Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerini etkilemişti. Çoğunluğu Derne’de olmak üzere 5 binden fazla kişi fırtına sonrası meydana gelen selde hayatını kaybetmişti.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurmuştu.

Libya Başkanlık Konseyi de sel felaketinden zarar gören bölgeler için kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara yardım çağrısında bulunmuştu.

Ülkenin doğu bölgelerindeki yağış miktarının 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olduğu ifade edilmişti.

Fırtına sonrasında, Libya’nın kurak ve sıcak Sahra Çölü gibi bölgelerinde suyla kaplanan kara yüzeyler ortaya çıktı.

 

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu