Haber

Yan yatmaya devam eden Pisa Kulesi’ni kurtaran ünlü mühendis Michele Jamiolkowsky hayatını kaybetti

Eğikliğiyle herkesin ilgisini çeken Pisa Kulesi’ni yıkılmaktan kurtaran adam olarak biliniyordu. Yapı Mühendisliği Profesörü olan Michele Jamiolkowsky, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Haber: Mehmet Efendi / Haber Global

Jeoteknik konusunda uzmanlaşmış bir isim olan Jamiolkowsky, bir mühendis olarak eğik olan Pisa Kulesi’ni stabilize etmiş ve ömrünü yüzyıllarca uzatmıştı.

Dünyada ses getiren birçok projeye imza attı. 1996’dan 2006’ya kadar Jeoteknik Mühendislik öğretti.

Yan yatmaya devam eden Pisa Kulesi'ni kurtaran adam hayatını kaybetti - Resim : 1

Michele Jamiolkowsky kimdir?

1931’de Ukrayna’nın Stryj şehrinde doğan ve çocukluğunu Lviv’de geçiren başarılı mühendis, 2. Dünya Savaşı sırasında Auschwitz toplama kampına gönderilmişti. Bir şekilde oradan kurtulmayı başardıktan sonra Krakow’da annesini bulmuş ve Varşova Üniversitesi’nden mühendis ve jeolog olarak mezun olmuştu. 1959 yılından beri vatandaşlık aldığı İtalya’da yaşıyordu.

Alanının efsanesi olan Jamiolkowsky, 1985’te Messina Boğazı üzerindeki köprünün tasarımında da rol almıştı. Venedik’i Korum Komisyonu üyeliği de yaptı. Brindisi’de de önemli projelere imza attı.

1990 ile 2001 yılları arasında Pisa Kulesi’ni Koruma Komitesi’ne başkanlık yaptı. Komisyonun çalışmaları sayesinde kulenin eğimi azaltıldı ve ömrü uzatıldı. Özünde kule, 19 yüzyılın başlarındaki konumuna geri getirilmiş oldu.

2004’ten beri Venedik’teki San Marco çan kulesinin yenilenmesi projesinde çalışan Jamiolkowsky, ayrıca doğduğu ülke Ukrayna’da, Çernobil’de patlayan reaktörün örtülmesi projesinde de çalıştı.

Birçok ödül alan ünlü mühendisin bir de Milan merkezli bir mühendislik şirketi bulunuyordu.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu