Haber

Zelenski’den tahıl sevkiyatıyla ilgili Türkiye açıklaması

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski tahıl ihracatının başlayacağı Çornomorsk limanını ziyaret etti. G7 ülkelerinin büyükelçileri de bölgedeydi. Tahıl sevkiyatlarıyla ilgili son durumu değerlendiren Zelenski “Biz tüm hazırlıklarımızı yaptık. Türkiye ve BM’den sinyal bekliyoruz” dedi.

Zelenski, tahıl sevkiyatına başlamak için İstanbul’daki müşterek koordinasyon merkezinden onay beklediklerini de söyleyerek “O sinyal verilince tahıl yüklü ilk gemi, Ukrayna’dan yola çıkacak” dedi.

Zelenski sözlerine şöyle devam etti:

“Küresel gıda güvenliğinin garantörü olmaya devam etmek bizim için önemlidir. Birileri (Rusya) Karadeniz’i bloke ederek başka devletlerin canını alırken bizse onların yaşamasına izin veriyoruz.”

UKRAYNALI BAKANDAN ÖNEMLİ BİLGİLER

Ukrayna Altyapı Bakanı Kubrakov’dan da sürece dair önemli açıklamalar geldi. Kubrakov, “Çornomorsk ve Odessa limanlarında gemiler hazır, Yujni limanının da hafta sonuna kadar hazır olmasının umuyoruz. Ukrayna tahılını taşıyan ilk gemilerin bu hafta sonuna kadar ayrılmasını umuyoruz. 17 gemi halihazırda tahılla yüklendi. Ukrayna tahıl tahliyesine hazır ancak ilk sevkiyat için henüz tarih belirlenmedi. Eğer anlaşma işe yararsa tahıl fiyatlarını düşeceğine eminiz” dedi. 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu