Haber

Apartmanlara giren ve önüne gelene saldıran leopar öldürüldü

Orman yetkilileri ve Bengaluru sakinlerinin katıldığı 4 gün süren operasyonunda her defasında kaçmayı başaran leopar bir orman korucusu tarafından vurularak öldürüldü.

Yetkililer aralarında bir veterinerin de bulunduğu iki kişiyi ağır yaralayan leoparı yakalayamayınca vurmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Son olarak çalıların içinde sıkıştırılan leopar bir orman korucusunun üzerine atladı, bunun üzerine bir başka korucu ateş açarak leoparı öldürdü.

Toplamda 60 personel, keskin nişancılar ve vatandaşların katılımıyla yapılan operasyon öncesinde bölgede alarm verilmişti.

Günlerdir leopar korkusuyla uyuyamayan halkın şikayetleri sonucu leoparın canlı yakalanarak rehabilitasyon merkezine nakledilmesine karar verilmişti. Ancak apartmanların içine girmeye başlayan leoparın CCTV görüntülerinin artmaya başlamasıyla panik yaşanmıştı.

Okula giden çocukları için endişelenen bölge sakinlerinin talebi üzerine leoparın görüldüğü yerler baz alınarak bir operasyon başlatılmıştı. Drone ve termal görüntüleme kameralarının da kullanıldığı operasyonda leopar dışkı kalıntıları vasıtasıyla takip edildi.

Leoparın operasyon süresince 5-6 kilometre boyunca dolaştığı ortaya çıkarken leoparın görüntülendiği yerlere içinde yiyecek olan kafesler bırakılmıştı.

Vatandaşların kabusu olan leopar dün öğleden sonra Hosapalya’daki sanayi bölgesindeki Kudlu Kapısı yakınında inşaat halinde bir binada tespit edildi.

Ancak inşaat alanının etrafı çalılık alanlar ve insanların yaşam alanlarıyla çevrildi.

Mysuru Leopar Görev Gücü personeli, leoparı sakinleştirici okla vurmak istediğinde ekipte yer alan veterinere saldıran rapor talihsiz adamı boynundan ısırdı. Ağır şekilde yaralanan veterinerin tedavisi sürüyor.

Leopar bu olaydan birkaç dakika sonra bu kez de görev gücünden bir personele saldırdı. Elinden ısırılan personel de hastaneye kaldırıldı.

Daha sonra çalılıkların arasına saklanan leopar bu kez de bir orman bekçisinin üzerine atladı. O anda da bir başka görevli leoparı vurarak öldürdü. Operasyonda gerekirse ateş emri verildiği için belirtilen personel hukuki olarak sorumlu tutulmayacak.

Vurulan leopar bir ağa alınarak canlandırılmaya çalışılsa da başarılı olunamadı.

Leoparın cesedine otopsi yapılacağı öğrenildi.

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu