Haber

Azerbaycan’ın diplomasi zaferi: Paşinyan ‘Karabağ Azerbaycan’dır’ dedi

Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 14 Mayıs’ta Brüksel’de düzenlediği zirve, Bakü’nün tarihi diplomasi zaferiyle sona erdi. Çünkü Azerbaycan ve Ermenistan, birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıdıklarını teyit etti.

İzlanda’da düzenlenen Avrupa Konseyi Zirvesi’nde Brüksel’deki görüşmeyi değerlendiren Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü 86 bin 600 kilometre dahilinde kabul ettiklerini açıkladı.

“KARABAĞ, AZERBAYCAN’DIR”

Bu, Ermeni hükümetinin “Karabağ’ın Azerbaycan toprağı” olduğuna dair ilk resmi beyanı. Paşinyan aslında “Karabağ Azerbaycan’dır!” demiş oldu. Çünkü Azerbaycan’ın 86 bin 600 kilometrekarelik toprakları, Karabağ’ı da içeriyor.

Bu gerçeğin tanınması Erivan yönetiminin 2. Karabağ Savaşı’ndan sonra sahada yaratılan yeni realiteyle uzlaşmaktan başka çıkış yolu olmadığını anladığını gösteriyor.

Paşinyan’ın gecikmeli de olsa gerçeği kabullenmesi, intikam hayali kuranlara da darbe indirecek. Bu güçlere askeri ve siyasi destek verip bölgede yeni bir savaşı kışkırtmaya çalışan Fransa ve diğer ülkelerin çıkaracağı bir ders var. Azerbaycan’ın yarattığı yeni gerçekliği kabul etmeliler, tıpkı Paşinyan gibi…

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu