Haber

Bakan Fidan, Venezuela’da! “Dış ticaret hacminin 3 milyar dolar hedefine ulaşmasını bekliyoruz”

Bakan Fidan, Türkiye ile Venezuela arasındaki dış ticaret hacminin 3 milyar lira hedefine ulaşmasını beklediklerini söyledi. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Venezuela resmi ziyaretinde Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Fidan konuşmasında şu açıklamaları yaptı;

“Türkiye ve Venezuela, gerçekten her düzeyde çok verimli ve iyiye giden bir ilişki temposu tutturmuş durumdalar. Özellikle ekonomi alanında, ticaret alanında, madencilik, tarım ve turizm alanında çok büyük potansiyel var. Geçtiğimiz yıl itibariyle yaklaşık 800 milyon dolar olan dış ticaret hacmimizin bu sene itibariyle büyük bir çabayla liderlerimizin ortaya koyduğu 3 milyar dolar hedefine ulaşmasını bekliyoruz. Bu yıl içerisinde Cumhurbaşkanımızın Venezuela’ya ziyaretini de planlıyoruz.”

Türkiye’nin bölgesel sorunlarda ve uluslararası konularda Venezuela ile ortak tutum takındığını belirten Bakan Fidan, bunların başında Filistin konusunun geldiğini ifade etti.

Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ile görüşmesinde bu konuda Türkiye’nin takdir ve teşekkürlerini ilettiğini ifade eden Fidan “Özellikle Filistin’de devam eden adaletsizlik karşısında, zulüm karşısında, hukuksuzluk karşısında, çifte standart karşısında, uluslararası sistemin çürümüşlüğü karşısında almış oldukları tutumdan dolayı kendilerine teşekkür ettik” dedi.

Venezuelalı mevkidaşıyla görüşmesinde enerji konusunda bazı Türk firmalarının ilgilerini ilettiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bu konularda büyük bir açılım beklediklerinin altını çizdi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu