Haber

Bayramov ve Lavrov görüştü, Lavrov Ermenistan’ı eleştirdi: Basından öğrendik!

Rusya’nın başkenti Moskova’da ‘Güney Kafkasya’da Barış’ konulu kritik bir görüşme yapıldı. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir araya geldi.

Ermeni Bakan Ararat Mirzoyan, üçlü formatta planlanan toplantıya katılımını son anda iptal etti.

Bunun üzerine Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanacak barış anlaşmasının konuşulacağı toplantıda masada sadece Azerbaycan ve Rusya yer aldı.

Oysa barış anlaşması konulu üçlü görüşmelerin ilki Ekim ayında Cenevre’de, ikincisi Kasım ayında Washington’da yapılmıştı. Son ayağı Moskova’da planlanmışken Erivan’ın tutumu yüzünden bu gerçekleşemedi.

Dahası Ermeni tarafı Moskova’daki görüşmeden önce Azerbaycan’a tuzak kurmaya çalıştı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan’ın daha önce sunduğu barış anlaşması teklifini yok sayıp kendi sözde önerilerini dayatmaya çalıştı. Sonra da diplomasi sürecini sekteye uğratan tarafın Azerbaycan olduğunu ileri sürdü. Bu dezenformasyon çabasına Bayramov’un tepkisi sert oldu.

Bayramov “Ermenistan tarafı Moskova’daki buluşma öncesi yeni bir teklif paketi sundu ama biz teklifimizi Ermenistan’a 1 ay önce göndermiştik.  Ermenistan tarafı paketi sunduktan sonra Azerbaycan’ın görüşmek istemediğini iddia etti ve dezenformasyon yaparak kamuoyunu yanıltmaya çalıştı.” diye konuştu.

Lavrov da Ermenistan’ı eleştirerek “Ermenistan Moskova’daki üçlü toplantıya katılmayacağını bize diplomatik kanallarla iletmedi. Biz de bunu basından öğrendik. Ermeni meslektaşım dünya kamuoyuna bir şeyler iletmek istiyorsa bu şansı kaybetti. Örneğin Ceyhun Bayramov Azerbaycan’ın pozisyonunu detaylı şekilde gösterdi.” diye konuştu.

Görüşmede Laçın Koridoru’ndaki protestolar da gündeme geldi.

Azerbaycanlı çevre aktivistleri, Ermenistan’ın Azerbaycan’a ait madenleri geçici yasa dışı işletmesi 1.5 haftadır protesto ediliyor. Ancak Ermenistan gösteriler hakkında da yalan bilgi yayıyor.

Bayramov, “Karabağ’da yaşayan Ermeni toplumunun abluka altına alındığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Barışçı gösteri düzenleyen çevre aktivistleri taleplerini net şekilde dile getirdi. Çevre terörüne karşı olduklarını ilan ettiler. Ambulanslar, Rus Barış Gücü birlikleri ve Kızılhaç araçları engellenmeden Laçın-Hankendi yolunda ilerleyebiliyor.” dedi.

Bayramov, Erivan hükümetine barış süresi için tüm yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı.

Sergey Lavrov da Azerbaycan’ın barış anlaşması teklifinin yasal bir belge için temel oluşturacağını vurguladı.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu