Haber

Emerit Papa 16. Benediktus Vatikan’daki cenaze töreniyle defnedildi

Katolik Kilisesi tarihindeki 265. papa olarak tarihe geçen, Alman vatandaşı olan ve asıl adı Joseph Ratzinger’i papa olduktan sonra 16. Benediktus olarak değiştiren Emerit Papa, hastalığından dolayı 10 yıl önce papalık görevini bırakmıştı.

Kilise tarihinde yaklaşık 600 yıl sonra hayattayken görevi bırakan ilk papa olan 16. Benediktus, emerit olmasından dolayı Vatikan’da resmi devlet töreni yerine kendisinin de isteğiyle sade bir cenaze töreniyle uğurlandı.

Şimdiki Papa Franciscus’un yönettiği cenaze ayinine Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Olaf Scholz, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Başbakan Giorgia Meloni, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, Belçika Kralı Philippe, İspanya eski Kraliçesi Sofia, Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva Duran’ın da bulunduğu üst düzey devlet yetkilileri katıldı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı, Vatikan hava sahasının geçici bir süre kapatıldığı, 1000 kadar gazetecinin akredite olduğu ve 65 bine yakın kişinin takip ettiği San Pietro Meydanı’ndaki cenaze törenine 120 kardinal, 400 piskopos ve 4 bin kadar rahip de katıldı.

Yaklaşık 1,5 saat süren cenaze töreninin ardından 16. Benediktus’un naaşı San Pietro Bazilikası’ndaki papalık mezarlar odasına götürüldü.

16. Benediktus’un, kendisinin talebiyle aziz ilan edildikten sonra Mayıs 2021’de bazilika içinde başka bir yere taşınan eski Papa 2. Jean Paul’ün kalıntılarının bulunduğu mezara defnedildiği bildirildi.

Cenazede görülen 16. Benediktus’un naaşının olduğu ahşap tabutun daha sonrasında ahşap ve Vatikan tarafından mühürlenmiş çinko olan iki tabuta daha konularak defnedildiği ayrıca papalığı sırasında basılan madalyaların, madeni paraların ve papalığını anlatan, metal bir silindire yerleştirilen Latince metnin de tabutun içine konulduğu belirtildi.

Eski Vatikan Devlet Başkanı ve Katoliklerin önceki ruhani lideri Emerit Papa 16. Benediktus’un naaşı ölümünün ardından 2, 3 ve 4 Ocak tarihlerinde San Pietro Bazilikası içinde ziyarete açılmış ve üç günde yaklaşık 200 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

Vatikan, şimdiye kadar görevdeyken ölen papalar için cenazede kullandığı bazı sembolleri emerit olmasından dolayı 16. Benediktus’ta kullanmayarak haçlı baston, omuzlardaki haçlı yün kurdele ve papalık sembolü olarak bilinen bordo renkli ayakkabılar naaş üzerine konulmadı.

16. BENEDİKTUS KATOLİK KİLİSESİ’NİN MODERN TARİHİNDE İSTİFA EDEN İLK PAPA OLDU

Vatikan’da 2005-2013 yıllarında papalık görevini yürüten Joseph Ratzinger, Katolik Kilisesinin modern tarihinde istifa eden ilk papa olarak tarihe geçti.

Teolojik çalışmalarından dolayı Katolik dindarlar arasında önemli bir yeri olan 16. Benediktus, bunun yanı sıra Vatikan bankası IOR’daki skandalların, kilise içinde gizlenen cinsel istismar vakalarının ve “Vatileaks Skandalı” olarak bilinen Vatikan içindeki yolsuzluk ve eşcinsel piskoposlara karşı şantaj iddialarının gölgesinde kalmıştı.

Kaynak: A.A.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu