Haber

Rus gazetesinden Erdoğan yorumu

Erdoğan’a yazarın uygun bulduğu “Yeri doldurulamaz Recep” sıfatı manşete çekilen Kirill Krivoşoyev imzalı yazıda, “Özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana çatışmanın tarafları arasında neredeyse tartışmasız arabulucu statüsünü korumaya devam ettiği için Erdoğan’a 2022’de dünyanın en başarılı siyasetçisi denilebilir” denildi.

Yazara göre, Erdoğan bir yandan mevcut durumdan siyasi ve ekonomik faydalar elde ediyor, diğer yandan sürekli olarak barışın bir an önce sağlanması gerektiğini söylüyor. Makalede, “Oysa bu kriz ne kadar uzun sürerse, Rusya’ya Batıdan daha çok yaptırım uygulanır ve Türkiye’nin çıkarları da o kadar artar. Bu da Erdoğan’a kendi ülkesindeki sorunları atlatmasında yardımcı olur” deniliyor.

Kommersant yazarına göre, “Türkiye, Rusya ile Batı arasındaki krizden yararlanıyor; ticaretten, gaz dağıtım merkezi projesine ve İstanbul’da imzalanan bir tahıl anlaşmasına kadar beklenmedik kazançlar sağlıyor. Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılmak için başvurmasıyla Türkiye de NATO üzerinde yeni bir baskı unsuruna sahip oldu.”

Makalenin sonunda, mevcut durumda Türkiye’de bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin “dış politikada da kader seçimi” haline geldiğinin altı çiziiyor. ve “Sayın Erdoğan kaybederse, geniş bir bölgede kurulan tüm etkileşim modelinin ciddi şekilde revize edilmesi gerekecek” deniliyor.

Yazı şöyle bitiyor:

“Muhalefet adayına karar verdiğinde Türk liderin yeniden seçilme şansını değerlendirmek mümkün olacak. Ancak rakiplerine kıyasla anket puanları göz önüne alındığında, durum en azından beiirsiz görünüyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan için en başarılı yılın ardından en talihsiz yıl gelebilir.”

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu