Haber

Ermenistan’da barbarlık! Halter Şampiyonası’nın açılışında Azerbaycan bayrağını yaktılar!

Avrupa Halter Şampiyonası’nın açılış töreninde ülke bayraklarının sahneye çıktığı bölümde sıra Azerbaycan’a geldiğinde salonda ıslıklar yükseldi. Bir izleyici sahne önüne geçerek, Azerbaycan bayrağını taşıyan kadının elinden bayrağı alarak yaktı. Görevlilerin hızlı müdahalesiyle eylemci salondan çıkarıldı ve bayrak göstericiden alındı.

Avrupa Halter Federasyonu, bu çirkin eylem karşısında Ermenistan’a ceza verip vermeyeceğini önümüzdeki günlerde açıklayacak.

AZERBAYCAN SPORCULARINI TURNUVADAN ÇEKTİ

Olayın ardından Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Olimpiyat Komitesi ortak açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Açıklamada Erivan’da Azerbaycan bayrağının Avrupa Halter Şampiyonası’nın açılış töreninde akredite bir kişi tarafından yakıldığı belirtildi.

Ermenistan Başbakanı’nın da katıldığı törende böylesine barbarca bir eylemin yapılması, eylemi yapan kişinin Ermeni kamuoyunca onaylanması ve kahraman ilan edilmesi etnik nefretin, ırkçılığın, yabancı düşmanlığının açık bir örneğidir. Bu ülkedeki Azerbaycan düşmanlığı, sporun asıl amacı ve ilkeleriyle de çelişmektedir. Sporun siyasallaştırılması kabul edilemez.

Böyle bir nefret ortamında Azerbaycanlı sporcuların müsabakalara normal katılımı mümkün değildir. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak Azerbaycan sporcularının geri dönmesine karar verildi. Ermenistan, sporcularımızın güvenli bir şekilde ülkelerine dönüşünü sağlamalıdır.

Uluslararası toplumu ve spor kurumlarını bu barbarca eylemi şiddetle kınamaya, Avrupa Halter Federasyonu’nu da Ermenistan’a yaptırım uygulamaya davet ediyoruz.

Bu olayın Ermenistan’ın uluslararası spor müsabakası düzenleyemediğini ve sporcuların güvenliğini sağlayamadığını gösterdiğine inanıyoruz.”

Öte yandan Azerbaycanlı sporcuların, bir otelde tutuldukları öğrenildi.

PROVOKATÖR SERBEST BIRAKILDI

Saldırıyı gerçekleştiren provokatörün tasarımcı Aram Nikolyan olduğu ve olayın ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Avukatı Alexander Kochubaev, Nikolyan hakkında ceza davası açılmayacağını söyledi.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu