Haber

Güney Kore’de kriz! Pediatri klinikleri yüzde 12.5 azaldı, psikiyatri klinikleri yüzde 76.8 arttı

Güney Kore merkezli Seul Enstitüsü, Mayıs ayında yayınladığı raporda başkentteki pediatri klinikleri ve hastanelerinin 2017’den 2022’ye kadar yüzde 12.5 oranında azaldığını, psikiyatri kliniklerinin ise yüzde 76.8 oranında artış gösterdiğini duyurdu. Pediatri uzmanlığındaki sağlık merkezlerinin azalması ise ‘doğurganlık oranındaki düşüş’ ile ilişkilendiriliyor.

DÜNYADAKİ EN DÜŞÜK DOĞURGANLIK ORANI

Kore Üniversitesi’nden Andrew Eungi Kim, Nisan ayında Doğu Asya Forumu’nda kaleme aldığı makalede ülkede doğurganlık oranının 2022 yılında 0.78’e düştüğünü, bunun dünyadaki en düşük seviye olduğunu belirtti. Tahminlere göre birkaç yıl içinde bu oran 0.61’e kadar gerileyecek.

Kim, makalesinde bu seyrin endişe verici olduğunu vurgulayarak, “Bu en hafif tabiriyle endişe verici bir eğilimdir çünkü istikrarlı bir nüfusu korumak için gereken doğurganlık oranı 2,1’dir. Yani Güney Kore’nin doğurganlık oranı mevcut nüfusunu korumak için gerekli doğurganlık oranının üçte birinden biraz fazladır” dedi.

EKONOMİK SONUÇLARI DA VAR

Öte yandan Kim, bu düşüşün ekonomik anlamda da olumsuz sonuçları olacağını ifade etti. Makalede ekonomik olarak aktif olan nüfusun 2065’e kadar 16,8 milyon düşüş göstereceğini öngören Kim, “Anormal derecede düşük doğurganlık oranının devam etmesi Güney Kore ekonomisi için ciddi sonuçlar doğuracaktır. En belirgin sorun, ekonomik olarak aktif nüfusun (15-64 yaş arası) 2015 yılında 37,4 milyondan 2065 yılında 20,6 milyona düşmesi olacaktır” dedi.

Kaynak: DHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu