Haber

İran ve Pakistan’a itidal çağrısı

Katar, İran ile Pakistan’a azami itidal göstermeleri ve aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için diyalog ve diplomasiye öncelik vermeleri çağrısında bulundu.

Katar Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin X hesabından açıklama yaptı.

Bakanlığın açıklamasında, Katar’ın İran ile Pakistan arasındaki gelişmelerden “derin endişe” duyduğu dile getirildi.

Açıklamada, İran’a ve Pakistan’a azami itidal göstermeleri, bilgeliğin sesine öncelik vermeleri, gerginlikten kaçınmaları ve anlaşmazlıkları diyalog ve diplomatik yollarla çözmeleri çağrısında bulunuldu.

Bakanlığın açıklamasında, Katar’ın, kapsamlı, uzlaşmaya dayalı ve sürdürülebilir çözümlere yol açacak yapıcı diyaloglar yoluyla bölgedeki gerilimleri ve çatışmaları ortadan kaldırmayı amaçlayan tüm bölgesel ve uluslararası çabaları tam desteklediği vurgulandı.

İRAN-PAKİSTAN GERGİNLİĞİ

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, 16 Ocak’ta Ceyşu’l Adl örgütünün Pakistan’daki kamplarının füze ve insansız hava araçlarıyla hedef alındığını duyurmuştu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise İran’ın, 16 Ocak’ta sınırdaki Belucistan eyaletinin Panjgur bölgesine hava saldırısı düzenlediğini ve saldırıda 2 çocuğun hayatını kaybettiğini, 3 kız çocuğunun da yaralandığını açıklamıştı.

İslamabad yönetimi, 17 Ocak’ta Tahran Büyükelçisi’ni geri çağırma kararı alırken, ziyaret maksadıyla ülkesinde bulunan İran’ın İslamabad Büyükelçisi’nin de bir süre geri dönmeyebileceğini Tahran’a bildirmişti.

Pakistan gece saatlerinde İran’ın sınır bölgesindeki bir köye füze saldırısı düzenlemişti.

Tahran yönetimi Pakistan’ın füze saldırısında 3’ü kadın, 4’ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmişti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise İran’ın Sistan-Beluçistan eyaletinde “teröristlerin saklandıkları yerlere” yönelik son derece koordineli ve özel hedefli bir dizi hassas askeri saldırı gerçekleştirildiğini, istihbarata dayalı operasyon sırasında çok sayıda “teröristin” öldürüldüğünü açıklamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu