Haber

İsrail-Hamas çatışmasında dakika dakika son gelişmeler! İsrail Gazze’ye kara harekatına hazırlanıyor! Çok sayıda sivil bombaların hedefi: Ölü ve yaralılar var

İsrail, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası bombardımana devam ediyor. İsrail yeni açıklama yaparak, “Ya İsrail’in yanında yer alırsınız ya da teröristler ile bir olursunuz.” dedi. Siviller bombaların hedefi. Çok sayıda ölü ve yaralı var..

12 EKİM İSRAİL-GAZZE HATTINDA DAKİKA DAKİKA YENİ GELİŞMELER

İSRAİL ORDUSUNDAN KRİTİK AÇIKLAMA

İsrail ordusu, Hamas’ın Gazze’de 97 kişiyi rehin tuttuğunu teyit etti. Bu kişilerin kimlikleri tespit edildi. Ordu, 7 Ekim’den bu yana 222 İsrail askerinin öldürüldüğünü de bildirdi. 

“SAĞLIK SEKTÖRÜ ÇÖKÜŞÜN EŞİĞİNDE”

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, “Gazze’de insani durum çok endişe verici ve tehlikeli şekilde kötüleşiyor, sağlık sektörü çöküşün eşiğinde.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

HAMAS’IN ÜST DÜZEY BİR SUBAYININ ÖLDÜRÜLDÜĞÜ AÇIKLANDI

 İsrail Hava Kuvvetleri, bu sabah erken saatlerde işgal altındaki Gazze’ye yönelik hava saldırısı başlattığını ve Hamas’ın Refah Tugayı’na bağlı deniz kuvvetlerinde görevli üst düzey bir subay olan Muhammed Ebu Şamla’yı öldürdüğünü duyurdu.

ALMANYA BAŞBAKANI SCHOLZ ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK

Almanya Başbakanı Scholz: Sisi ile iletişim halindeyim. Erdoğan ve Katar Emiri ile bugün konuşacağım.

İSRAİL’DEN HAMAS’IN ELİNDEKİ ESİRLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

 İsrail Enerji Bakanı İsrael Kantz: Hamas’ın kaçırdığı insanlar evlerine dönene kadar Gazze’ye elektrik veya su verilmeyecek

ÜRDÜN REFAH SINIR KAPISINA YARDIM GÖNDERECEK

 Ürdün, Refah sınır kapısına insani yardım yollayacak, izin verilirse yardım Gazze’ye aktarılacak

GAZZE’DE SİVİLLER BOMBALANIYOR

 Gazze’de ölü sayısı 1.203’e yükseldi 5.769 yaralı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

CNN: Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın “(İsrail’de) teröristlerin, çocukların kafasını kestiğine” dair resimler ve doğrulanmış haberler görmediğini söyledi.

İsrail-Hamas çatışmasında dakika dakika son gelişmeler! - Resim : 2

İSRAİL’DE CAN KAYBI YÜKSELDİ

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre Gazze’den düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısı 1300’e ulaştı.

İSRAİL’DEN YENİ KARA OPERASYONU AÇIKLAMASI

 İsrail ordusu: Henüz Gazze’ye kara harekatı düzenleme kararı alınmadı ama hazırlanıyoruz

ÖLEN İSRAİLLİ ASKER SAYISI ARTIYOR

İsrail ordusu, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın saldırıya geçtiği 7 Ekim sabahından bu yana öldürülen askerlerinin sayısının 220 olduğunu açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, öldürülen 31 askerin daha kimliğinin açıklanmasına izin verildiği ve askerlerin ailelerinin bilgilendirildiği belirtildi.

İsrail-Hamas çatışmasında dakika dakika son gelişmeler! - Resim : 3

MAHMUD ABBAS, BLINKEN İLE GÖRÜŞECEK

 Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüşecek

İSRAİL ORDUSU CENİN’E SALDIRI DÜZENLEDİ

 İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kentine sabah saatlerinde baskın düzenledi.

GAZZE’DE YERİNDEN EDİLENLERİN SAYISI 338 BİNİ GEÇTİ

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), devam eden İsrail bombardımanları nedeniyle Gazze’de yerinden edilenlerin sayısının 338 bin kişiyi geçtiğini duyurdu.

BM Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail-Filistin çatışmasının başlamasından bu yana 338 binden fazla Filistinlinin evlerinden ayrılmak zorunda kaldığı kaydedildi.

BM’DEN ATEŞKES ÇAĞRISI

 UNOCHA Gazze Sorumlusu Hamade el-Beyari, ofisin resmi internet sayfasından yaptığı açıklamada, “Bu aşamada birinci dereceden yapılması gereken, ateşkes ya da insani ateşkes. Böylece, yardım çalışanları, durumları değerlendirme imkanı bulabilir. Biz, şu ana dek sahada, durumları değerlendirecek güvenli bir ortam bulamadık” ifadelerini kullandı.

“Gazze Şeridi’nde durumun gerçekten tehlikeli olduğu belli, zorlayıcı şartlar hiç olmadığı kadar ağır olabilir” diyen Beyari, bu şartlarda insani yardımların sunulmasının da tehlikelerle çevrili olduğuna işaret etti.

FİLİSTİNLİLER TEDAVİ EDİLMEYECEK

İsrail Sağlık Bakanı Moshe Arbel, İsrail’e saldırı düzenlerken yaralı halde ele geçirilen Filistinlilerin tedavisinin yapılmayacağını bildirdi.

Yedioth Aharonoth gazetesinin haberine göre, Sağlık Bakanı Arbel, dün Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yazdığı mektubunda, saldırılarda yaralanan Hamaslıların devlet hastanelerinde tedavilerinin durdurulması emrini verdiğini açıkladı.

Mektubunda, “Sağlık sistemi bu zor zamanlarda İsrail askerlerinin tedavisine ve gelecek olana hazırlıklı olmaya odaklanmalıdır” diyen Arbel, kendi rehberliği altındaki kamu sağlığı sisteminin, Hamaslıları tedavi etmeyeceğini duyurdu.

Arbel, konuyla İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) veya İsrail Cezaevi Hizmetlerinin ilgilenmesi gerektiğini, Sağlık Bakanlığı olarak bu kurumlara gereken yardımı yapacaklarını belirterek, bu durumun yerine getirilmesi için Netanyahu’dan acil talimat talebinde bulundu. ​​​​​​​

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu