Haber

İşte Putin’in komünist rakibi: Nikolay Haritonov

Interfax ajansının aktardığına göre, Merkez Komitesi Sekreteri Aleksander Yuşçenko, “Haritonov’un adaylığı Moskova yakınlarında düzenlenen Kongre’de yapılan gizli oylamada katılımcıların ezici çoğunluğu tarafından desteklendi” dedi.

Komünist Parti, kâğıt üzerinde Parlamentodaki muhalefet partilerinden biri olsa da gerçekte Kremlin’in politikalarını destekliyor. Nikolay Haritonov, basına verdiği demeçte, Ukrayna’daki çatışmaya atıfta bulunarak, “Görevimiz seçim kampanyası sırasında halkı birleştirmek ve böylece tüm cephelerde zafer kazanmaktır” dedi.

Programının adının “Zafer” olduğunu belirten 75 yaşındaki tarım uzmanı ve ekonomist Haritonov, eski bir siyasî figür. Kendisi 1993’ten beri Duma milletvekili ve 2008’den beri de Rusya Komünist Partisi üyesi ve komşu Ukrayna’daki Rus saldırısından bu yana Avrupa, Amerika ve Kanada yaptırımları altında.

Nikolay Haritonov 2004 Başkanlık seçimlerinde aday olmuş ve Vladimir Putin’e karşı oyların yüzde 13,69’unu kazanmıştı. Rusya Komünist Partisi’nin sembolik lideri 79 yaşındaki Gennadi Zuganov, 1996, 2000, 2008 ve 2012’den sonra beşinci kez aday olmayacak.

Vladimir Putin’e yakın birçok aday, 15-17 Mart günleri arasında yapılması planlanan Başkanlık seçimleri öncesinde Seçim Komisyonu tarafından onaylanmış durumda. Milliyetçi “Rus Halkı Birliği” partisinin 64 yaşındaki Başkanı, eski Devlet Duması Başkan Yardımcısı Sergei Baburin aday oldu. Baburin, 2018’de de adaydı ve yüzde 0,65 oranında oy almıştı.

1990’lardan bu yana entelijansiyanın önde gelen isimlerinden biri olan ve liberal Yabloko Partisinin kurucusu Grigori Yavlinski, YouTube’da yayınladığı bir video ile partisinin aday çıkarmayacağını duyurdu.

Rusya Seçim Komisyonu, cumartesi günü, demokrasi ve Ukrayna’daki saldırıların sona ermesi için kampanya yürüten gazeteci ve eski belediye meclis üyesi 40 yaşındaki Ekaterina Duntsova’nın Devlet başkanlığı adaylığını oybirliğiyle reddetmişti.

Komisyon, Duntsova’nın adaylığını kaydettirmek için verdiği belgelerdeki “hataları” gerekçe göstermişti.

Komisyona göre, aralarında Vladimir Putin’in de bulunduğu toplam 29 kişi Devlet başkanlığı için adaylık başvurusunda bulundu.

Kaynak: Ajans Bizim

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu