Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Polonya’ya düşen füzeyle ilgili açıklama

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Polonya’ya füze düşmesi sonrası NATO ülkelerinin büyükelçilerinin acil nitelikli toplantısına başkanlık etti.

Stoltenberg, Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne düşen ve 2 kişinin ölümüne neden olan füzenin Ukrayna’ya ait olduğunu açıkladı.

Stoltenberg’in açıklamaları;

Polonya’ya düşen füzenin kasıtlı olduğuna dair bir kanıt yok. Rusya’nın NATO’ya karşı bir saldırı yapacağına dair de bir emare değil. Polonya’nın yanındayız, Ukrayna’yı meşru müdafaa hakkı doğrultusunda desteklemeye devam edeceğiz. İttifak olarak hem savunma hem caydırıcılık anlamında adımlar atacağız. Rusya bu anlamsız savaşı bitirmelidir. NATO, müttefikliği korumak için elinden geleni yapmaya devam edecek. Doğu kanadımızı daha da güçlendirmeliyiz. Bu olay Ukrayna’daki savaşın tehlikeli durumlar yaratmaya devam ettiğini gözler önüne seriyor

UKRAYNA’YA DESTEĞİ ARTIRACAĞIZ

Ukrayna’daki savaş başta Başkan Putin’in sorumluluğunda. NATO topraklarında da bu savaşın sonuçları ortaya çıkabiliyor bunu da gördük. Bu olay hava savunma alanında da Ukrayna’ya daha fazla destek vermemiz gerektiğini gösteriyor. Ukrayna’ya hava savunma desteği konusunda yeni adımlar atacağız.

POLONYA’YA DÜŞEN BİR UKRAYNA SAVUNMA FÜZESİ

İttifakın doğu kısmında varlığımızı artırdık, Polonya’da da artırdık. Bu olay kuvvetle muhtemel Ukrayna’nın hava savunma sisteminden kaynaklanıyor. Soruşturma devam ediyor. Ayrıntıları daha sonra paylaşacağız. Füze parçaları Ukrayna’ya ait ama savaşı Rusya başlattığı için bu Rusya’nın sorumluluğundadır.

NATO ve NATO müttefikleri, Ukrayna’yı ve Ukrayna’nın kendini savunma hakkını destekliyor. NATO müttefikleri tetikte, sakin ve yakın işbirliği içinde kalmak konusunda mutabık. Ortada NATO topraklarına bilinçli bir saldırı yok. Yapmamız gereken işlerin kontrolümüzden çıkmamasıdır. Sakin kalma ve gerginliği artırmama konusunda kararlıyız.

Doğudaki hava savunma sistemimiz bizi saldırılara karşı korumak için planlandı. Bunu sürekli izliyoruz. Ukrayna’ya ait füzenin bir saldırı karakteristiği yok.

SAVAŞ MÜZAKERE MASASINDA BİTECEK

Çin, öncelikle Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunup Ukrayna topraklarının işgal edildiğini kabul etmeli. Çin, Rusya’nın dilini kullanıyor. Zelenski savaşmayı durdurursa o zaman Rusya kazanmış olacak. Savaşı Rusya bitirmek zorunda. Bu savaş müzakere masasında bitecek. Savaşta ne kadar güçlüyseniz müzakere masasında da o kadar güçlüsünüz. Biz de bu noktada müzakere masasında güçlü olması için Ukrayna’nın savunma gücünü artırmaya çalışıyoruz.

UKRAYNA’DAN AÇIKLAMA

Ukrayna Güvenlik Konseyi Sekreterinin açıklamaları;

Polonya’daki füze olayıyla ilgili ortak çalışma istiyoruz. Polonya’da Ukrayna hava savunma füzesinin kullanıldığı sonucuna ilişkin bilgileri bekliyoruz. Kiev, Polonya’ya düşen füzelerde Rusya’nın izi olduğuna ilişkin kanıt vermeye hazır. Ukrayna, Polonya’daki saldırı noktasına derhal erişim istiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu