Haber

“Rus saldırganlığı 2 Polonya vatandaşının canını aldı”

Zelenski: "Rus saldırganlığı 2 Polonya vatandaşının canını aldı"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, gece saatlerinde Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin hakkında konuştu.

RUSYA’NIN ENERJİ ALTYAPILARINA YÖNELİK SALDIRILARI

Rusya’nın son dönemlerde ülkesinin enerji altyapılarına yönelik gerçekleştirdiği yoğun hava saldırıları sonucu 18 bölgede milyonlarca insanın elektrik sorunu yaşadığına dikkati çeken Zelenski, “Bunlar milyonlarca tüketicidir. Hem elektrik üretmek hem de tedarik etmek üzere enerji altyapılarını eski haline getirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

HERSON BÖLGESİNDE RUS ORDUSUNUN ÇEKİLMESİ

Zelenski, Ukrayna’nın Herson bölgesinde Rus ordusunun geçen hafta çekildiği yerleşim yerlerine elektrik, su, telefon bağlantısı gibi hizmetleri tekrar sağlamaya çalıştıklarını ve köylerdeki insanlara emekli maaşlarının verilmeye başlandığını kaydederek “Herson bölgesinde 20’den fazla yerleşim yerine elektrik hizmeti verildi.” açıklamasında bulundu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın devam ettiğini vurgulayan Zelenski, şimdilik en sıcak çatışmaların Donetsk cephesinde sürdüğünü işaret etti.

Zelenski, “Donetsk bölgesinden gelen raporlar ve bilgiler değişmedi. Daha önce olduğu gibi aynı noktalarda şiddetli çatışmalar devam ediyor. Onlarca saldırıya rağmen mevzilerimizi koruyoruz.” diye konuştu.

“UKRAYNA’NIN TUTUMU ÇOK ŞEFFAF”

Dün Polonya’ya füze düşmesine değinen Zelenski, bu konunun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde de gündemde olduğunun altını çizdi. Zelenski şöyle devam etti:

“Ukrayna’nın tutumu çok şeffaf. Tüm detayları, gerçekleri ortaya koymaya çalışıyoruz. Bundan dolayı uzmanlarımızın uluslararası soruşturma çalışmalarına katılmasına, diğer ortaklarımız gibi patlamanın yaşandığı alanda mevcut olan tüm verilere erişmesine ihtiyacımız var.”

Zelenski, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile telefon görüşmesini yaptığını aktardı. Füze düşmesi sonucu 2 kişinin yaşamını yitirmesi nedeniyle Duda’ya başsağlığı dilediğini aktaran Zelenski, “Rus saldırganlığı, 2 Polonya vatandaşının canını aldı.” dedi.

Kaynak: A.A.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu