Haber

Orta Doğu kan gölü… İsrail-Filistin çatışmasında son durum: Ölü sayısı artıyor!

İsrail-Filistin hattındaki gerilim dün sabah saatlerinde paramotorlu birliklerin sınırı geçmesiyle tırmandı. Drone saldırısıyla İsrail tankı patlatıldı. Dakikalar içinde 5 binden fazla roket atıldı. İsrail hava savunma sistemi “demir kubbe” bu yoğunluktaki saldırıya cevap veremedi, Tel Aviv dahil çok sayıda kente füzeler isabet etti. Gazze sınırındaki tel örgüleri dozerlerle yıkan bir grup hamas üyesi, İsrail yerleşimlerine girdi. Çıkan çatışmalarda çok sayıda sivil öldü.

Onlarca İsrailli rehin alınarak Gazze’ye götürüldü. Hamas, aralarında üst düzey askerlerin de olduğu rehinelerin tünellerde tutulduğunu açıkladı. İsrail ordu sözcüsü, sivillerin kaçırılmasını “savaş suçu” olarak niteledi. Netanyahu hükümeti Hamas’a “savaş ilanıyla” yanıt verdi. Yedek askerler göreve çağrıldı. Gazze’ye hava harekatı düzenlendi.

Bugün de her iki taraftan da çok sert hamleler geldi.

İşte dakika dakika bölgede yaşananlar… 

HAMAS “ROKET YAĞMURU” BAŞLATTIĞINI İDDİA ETTİ

Hamas, Ben Gurion Havalimanı’na roket yağmuru başlattığını iddia etti. Tel Aviv’de siren sesleri duyuluyor.

FİLİSTİN’DEN “ESİR” İDDİASI

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahhale, ellerinde 30 İsrailli esirin bulunduğunu iddia etti.

Lübnan’daki Hizbullah Hareketine yakınlığıyla bilinen Al Mayadeen Televizyonunun internet sitesi, En-Nahhale’nin açıklamasını yayımladı.

İsrailli askerler ve yerleşimcilerinden oluşan toplamda 30 İsraillinin İslami Cihat tarafından esir alındığını ifade eden En-Nahhale, İsraillilerin sadece Filistinli tutuklularla takas edilerek serbest bırakılabileceğini belirtti.

İSRAİL’DEN MISIR’DAKİ VATANDAŞLARINA ÇAĞRI: DERHAL ÜLKEDEN AYRILIN

İsrail, Mısır’daki vatandaşlarına mümkün olan en kısa sürede ülkeden ayrılmaları yönünde çağrı yaptı. 

GAZZE SAĞLIK BAKANLIĞI: 78’İ ÇOCUK 413 KİŞİ ÖLDÜ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 78’i çocuk 413 kişinin öldüğünü, 2 bin 300 kişinin yaralandığını duyurdu. 

ABD’DEN İSRAİL’E EKİPMAN DESTEĞİ

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesinde, İsrail’e destek amacıyla “ek yardımın” yola çıktığını söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden ile Netanyahu’nun bu sabah telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Açıklamada, Biden’ın, ABD’nin İsrail’e yönelik tam desteğini yinelediği kaydedilerek, “Başkan ayrıca İsrail Savunma Kuvvetlerine ek yardımın şu anda İsrail’e doğru yola çıktığını ve önümüzdeki günlerde daha fazlasının da geleceğini iletti.” ifadesi paylaşıldı.

Biden’ın ayrıca, Netanyahu’ya, ABD tarafının son 24 saatte gerçekleştirdiği yoğun diplomatik çalışmalar hakkında bilgi verdiği de aktarıldı.

Uçak gemisi gönderiliyor

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ile yapılan görüşmelerin ardından Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarına yanıt olarak USS Gerald R. Ford uçak gemisi ile beraberindeki görev grubunun destek amacıyla İsrail’e gönderildiğini duyurdu. 

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray, Biden’ın İsrail’e ilave yardım yapılması talimatını verdiğini açıkladı. İsrail Başbakanı Netanyahu ve ABD Başkanı Biden’ın bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirmesi bekleniyor. 

İSRAİL’DEN YENİ AÇIKLAMA

 İsrail, Gazze’de Hamas’a ait 800 hedefi vurduğunu açıkladı.

CAN KAYBI YÜKSELDİ

 Hamas’ın saldırılarında ölen İsraillilerin sayısı 700’e yükseldi. 2000’den fazla yaralı var.

İSRAİL ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

 İsrail ordusu, saldırılarda ölen asker sayısının 57’ye yükseldiğini açıkladı.

Açıklamada, Hamas’ın saldırılarında hayatını kaybeden 13 İsrail askerinin daha kimlik bilgilerinin aileleri ve kamuoyuyla paylaşıldığı ifade edildi.

İsrail ordusu, daha önce yaptığı açıklamada toplamda 44 askerinin öldüğünü duyurmuştu.

İSRAİL’DE EMEKLİ GENERAL HIRCH, GAZZE’DEKİ ESİRLER VE KAYIP KİŞİLER DOSYASI SORUMLUSU OLARAK ATANDI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, emekli general Gal Hirsch’i Gazze Şeridi ve çevresindeki esirler ve kayıp kişiler dosyası sorumlusu olarak atadığı bildirildi.

Başbakan Netanyahu’nun ofisinden konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, gmekli general Hirsch’in esirler ve kayıp kişiler dosyası sorumlusu olarak atandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca bu konuda tüm bakanlıkların Hirsch’in talimatlarına tabi olacağı aktarıldı.

HAMAS, KAMİKAZE DRONLARLA İSRAİL HEDEFLERİNİ VURDUĞUNU AÇIKLADI

 Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde etkin olan Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, yaptığı yazılı açıklamada, hareketin hava kuvvetleri birimi tarafından, Aksa Tufanı saldırıları kapsamında, İsrail’e karşı kamikaze insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırılar düzenlediğini” duyurdu. Açıklamada, saldırıların, “‘düşmanın (İsrail) mevzi ve hedeflerine karşı ‘Zevari’ tarzı 35 kamikaze dronu ile düzenlendiği” belirtildi.

 

İSRAİL ‘RESMİ SAVAŞ DURUMU’ İLAN ETTİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamaya göre, İsrail güvenlik kabinesi resmi olarak ‘savaş’ durumu ilan ederek hükümetin “önemli askeri faaliyetler” gerçekleştirmesine izin verdi.

GAZZE’DE CAN KAYBI 370’E YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İzzeddin el-Kassam Tugaylarının abluka altındaki Gazze Şeridi’nden başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısının ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 370 kişinin yaşamını yitirdiği, 1990 kişinin yaralandığı bilgisi verildi.

İSRAİL’İN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ’NDEN ARABULUCULUK AÇIKLAMASI

 Türkiye’nin tüm taraflarla temas halinde olduğunu ve gerilimi düşürmeye hazır olduğunu açıklamasının ardından gazetecilerle çevrimiçi bir basın toplantısı yapanİsrail’in Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian, İsrail’in önceliğinin saldırıya verdiği yanıt olduğunu söyledi.

Lilian, “Arabuluculuk farklı bir zaman noktasında gelir. Şu anda ne yazık ki ölüleri sayıyoruz, yaralıları iyileştirmeye çalışıyoruz, kaçırılan vatandaşların sayısını bile bilmiyoruz” dedi. İsrailli diplomat, “Kaçırılan tüm insanların evlerine döndüğünü görmek istiyoruz ve İsrail’e ve bölgeye sessizliğin ve sakinliğin geri gelmesini istiyoruz. Bundan sonra arabuluculuk ve bu arabuluculukta kimlerin rol alacağı hakkında konuşabiliriz” ifadesini kullandı.

İSRAİL’DEN DÜNYA GENELİNDEKI DİPLOMATLARINA TALİMAT

 İsrail Dışişleri Bakanlığı yabancı ülkelerde görev yapan diplomatlarına dikkatli olma çağrısı yaptı. Bakanlık, Hamas’ın Gazze Şeridi’nden İsrail’e dün başlattığı saldırı nedeniyle “dünya çapındaki tüm diplomatik misyonlarını yüksek alarm durumuna” geçirdi. Bu kapsamda, diplomatlara “güvenlik yetkililerinden özel izin almadıkça evlerinden çıkmama” talimatı verildi.

FİLİSTİN’DEN ARAP BİRLİĞİNE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞRISI 

Filistin’in Arap Birliği Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhenned el-Akluk, Filistin resmi ajansı WAFA’ya yaptığı açıklamada, “Arap Birliğine, mümkün olan en kısa sürede dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı yapması talebini içeren bir bildiri sunduk.” ifadelerini kullandı. Akluk, toplantıda, “İsrail’in saldırılarını durdurmak, faillerin hesap vermesini ve Filistin halkına uluslararası koruma sağlamak için Arap ve uluslararası düzeyde siyasi eylem yollarını tartışmayı hedeflediklerini” aktardı.

İSRAİL PARTİOTLARI ATEŞLEDİ

 İsrail Haaretz gazetesinden geçilen habere göre, İsrail, kuzeydeki Lübnan sınırı yakınında bulunan Safed kentinde Patriot Hava Savunma Sistemi’ni aktif hale getirip ateşledi.

Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen Al Mayadeen TV’nin internet sitesindeki haberde ise, İsrail’in Lübnan’dan gelecek İHA saldırısı tehdidine karşı savunma sistemini aktif ettiği bilgisi verildi.

IDF SÖZCÜSÜ HAGARI: ÖNÜMÜZDE ZOR GÜNLER VAR

İsrail Savunma Güçleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hamas’ın eylemlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve savaş suçu olduğunu belirterek, “Hamas’ın acımasız saldırısı bir savaş suçudur. Kadınları ve çocukları esir almak uluslararası hukuku ihlal eder ve İslam’a aykırıdır. Bu eylemlere her kim katıldıysa bedelini ödeyecektir. Savaş zor ve önümüzde zorlu günler var. IDF güçlüdür ve gücünün her zerresini kullanacaktır” dedi. 

İSRAİL: SALDIRILARDA ÖLEN İSRAİLLİ SAYISI 500’E YÜKSELDİ

 İsrail Sağlık Bakanlığı, Filistinli unsurların Gazze Şeridi’nden düzenlediği saldırılarda ölen İsrailli sayısının 500’e yükseldiğini duyurdu. Açıklamada 2 bin kişinin de yaralandığı kaydedildi.

İsrail basını ise Filistinli unsurların saldırısında ölen İsrailli sayısının 600 olduğunu duyurdu.

24 YERLEŞİM YERİNDEKİ İSRAİLLİLER TAHLİYE EDİLDİ

 İsrail ordusu, Gazze Şeridi yakınında boşaltılan yerleşim birimi sayısının 24’e yükseldiğini duyurdu.

Açıklamada sınırdaki Nahal Oz, Nir Am, Mefalsim, Kefar Aza, Gevim, Or Haner, Ivim, Netiv Haasara, Yad Mordeşayi, Karmiya, Zikim, Kerem Şalom, Kisufim, Holit, Sufa, Nirim, Nir Oz, Ayn Haşloşa, Nir Yitzak, Beeri, Magen, Reim, Saad ve Alumim yerleşim yerlerindeki sivillerin tahliye edildiği belirtildi.

İSRAİL ORDUSU: SALDIRILARDA ÖLEN ASKER SAYISI 44’E YÜKSELDİ

 İsrail ordusu, Hamas’ın dün başlayan ve bugün de devam eden saldırılarında ölen askerlerinin sayısının 44’e yükseldiğini duyurdu.

AIR FRANCE’IN TEL AVİV UÇUŞLARI ASKIYA ALINDI

Fransa Başbakanı Borne, Fransız havayolu şirketi Air France’ın İsrail’in başkanti Tel Aviv’e uçuşlarının askıya alındığını açıkladı.

ARAP BİRLİĞİ BAŞKANI, LAVROV İLE GÖRÜŞMEK ÜZERE MOSKOVA’YA GİTTİ

Arap Birliği Başkanı Ahmed Ebu Gayt, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Gazze’deki durumu görüşmek üzere Moskova’ya gitti.

İSRAİL ORDUSU, BATI ŞERİA’YI BARİYERLERLE KAPATTI

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail ordusu Batı Şeria’daki kentlerin girişlerine toprak, beton, demir bariyerler kurarak, şehirler arasındaki bağlantıları kesti. İsrail ordusunun çeşitli bölgelerde ek askeri kontrol noktaları oluşturduğu, bu noktalara yaklaşmaya çalışan araçlara ateş açtığı aktarıldı.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs’teki Filistinliler, İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarına tepki için kepenk indirmişti. Batı Şeria’da bankaların da kapılarını kapattığı ilköğretim ve üniversitelerde eğitime ara verildiği belirtilmişti.

LÜBNAN İLE İSRAİL SINIRINDA KARŞILIKLI SALDIRILAR YENİDEN BAŞLADI

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, Lübnan’ın güneyindeki Kefr Şuba Tepeleri ve Sedane bölgesinde yeniden gerginlik başladı. Kefr Şuba bölgesinden İsrail’e 2 roket fırlatılmasının ardından İsrail’in de Kefr Şuba Tepeleri ve Sedane bölgelerini topçu atışlarıyla vurduğu ifade edildi. Saldırılarda can kaybı olup olmadığına dair ise bilgi verilmedi.

İSRAİL GAZZE ŞERİDİ’NE BOMBA YAĞDIRDI

 İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne hava saldırılarına devam ediyor. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail’in hava saldırılarında Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerinde çok sayıda ev hedef alındı.

Saldırılarda vurulan Filistin Üretim Bankası binası, tamamen yıkıldı.

Hamas’a bağlı El-Aksa Radyosu, Gazze Şeridi’nin merkezindeki evi hedef alınan Ebu Rakab ailesinden 7 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu. En-Neccar ailesine ait üç katlı bir evin bombalanması sonucu da 3 kişi yaralandı.

İSRAİL BASINI: YAKLAŞIK 750 İSRAİLLİ KAYIP

 The Jerusalem Post gazetesinin haberinde resmi olmayan raporların 750 İsraillinin kayıp olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekilirken, daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre ise Askalan’ın güneyindeki Zikim bölgesinde silah sesleri duyuldu.

İsrail ordu radyosu da Gazze Şeridi’nden Netivot yerleşim birimine doğru bir insansız hava aracının sızdığı yönünde şüphelerin bulunduğunu, bu nedenle bölgede uyarı sirenlerinin çaldığını aktardı.

GAZZE ŞERİDİ SINIRINDAKİ İSRAİLLİLER TAHLİYE EDİLİYOR

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin sınırındaki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde yaşayan İsraillileri tahliye etmeye başladı.

Kanal 12 televizyonunun haberinde, sirenlerin sürekli çalması ve Filistinli gruplarla çatışmaların devam etmesi nedeniyle sınırda yaşayan yerleşimci İsraillilerin tahliyesine başlandığı belirtildi. Bu kişilerin, askeri operasyonlar bitene kadar otellerde veya uzak bölgelerdeki ailelerin yanında misafir edileceği aktarıldı.

 SALDIRILARDA ÖLEN İSRAİLLİLERIN SAYISI 350’YE YÜKSELDİ

 İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun haberine göre, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısında ölü sayısı 350’ye çıktı.

Yaralananların sayısının ise 19’u kritik, 326’sı ağır olmak üzere 1864 olduğu kaydedildi.

İSRAİL, 400 HAMAS MENSUBUNUN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

 İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarda şu ana kadar 400 Hamas mensubunun öldürüldüğünü söyledi.

GAZZE’DE HAYATINI KAYBEDEN FİLİSTİNLİ SAYISI 313’E YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 313’e ulaştığı, 2000 kişinin yaralandığı bildirildi.

BM’DEN İSRAİL VE LÜBNAN’A İTİDAL ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL), Lübnan ile İsrail sınırında yaşanan gerginliğin daha da artmaması için taraflara itidal çağrısı yaptı.

İSRAİL, GAZZE’DEKİ EL-EMİN MUHAMMED CAMİSİ’Nİ VURDU

 İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırıları sürüyor. İsrail, Gazze’nin Han Yunus kentine düzenlendiği saldırıda El-Emin Muhammed Camisi yıkıldı.

İSRAİL SAVAŞ UÇAKLARI GAZZE’DEKİ BAKANLIK BİNASINI VURDU

 İsrail savaş uçakları bu sabah, Gazze’deki hükümete bağlı Çalışma Başkanlığı binasını füzeyle hedef aldı. Savaş uçakları tarafından bombalanan bina yıkıldı. 

HİZBULLAH, İSRAİL’E YÖNELIK SALDIRIYI ÜSTLENDİ

Hizbullah tarafından yapılan yazılı açıklama, örgüte yakınlığıyla bilinen Mayaden TV’nin internet sitesi tarafından paylaşıldı. Açıklamada, Hizbullah’ın, Lübnan’a ait ancak İsrail işgali altında olan Kefr Şuba’daki 3 askeri noktaya yönelik saldırıyı üstlendiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca saldırının çok sayıda topçu atışı ve roketle gerçekleştirildiği kaydedildi. 

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARINDA ÖLENLERİN SAYISI 256’YA YÜKSELDİ

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısının ardından Filistin tarafındaki can kayıplarına ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 20’si çocuk 256 kişinin yaşamını yitirdiği, 121’i çocuk 1788 kişinin yaralandığı belirtildi.

LÜBNAN’DAN İSRAİL’E ROKETLI SALDIRI DÜZENLENDİ

 İsrail ordusu, Lübnan’dan İsrail topraklarına roketli saldırı düzenlendiğini duyurdu. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan tarafından İsrail’e silahlarla ateş açıldığı belirtildi. Açıklamada, bu olaydan bir kaç dakika sonra ise yine Lübnan topraklarından İsrail’e doğru roketlerle saldırı gerçekleştirildiği kaydedildi. İsrail ordusunun her türlü senaryoya hazır olduğu belirtilen açıklamada, saldırıda can ya da mal kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair bilgi paylaşılmadı.

 

İSRAİL ORDUSU: GAZZE’DE HAMAS’A AİT 4 BÜYÜK BİNAYI VURDUK

 İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait olduğunu iddia ettiği 4 büyük binanın hedef alındığını duyurdu. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, savaş uçaklarının, Hamas’la bağlantılı ofislerin yer aldığı ve üst düzey üyelerinin operasyon yürütmek için kullandığı öne sürülen yüksek katlı 2 binaya saldırı düzenlediği kaydedildi.

Açıklamada, Hamas liderleri ve üyelerine ait ofisler ile Hamas bünyesindeki çeşitli oluşum ve birimlere ait olduğu iddia edilen büroların yer aldığı binanın “Filistin” adını taşıdığı kaydedildi.
Gün içinde büyük 2 binanın daha vurulduğu hatırlatılan açıklamada, böylece Hamas için önemli 4 binaya saldırı düzenlenmiş olduğu ifade edildi.

 

 

Kaynak: Ajanslar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu