Haber

Parthenon Heykelleri Atina’yı birleştirdi

Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis’in Londra’daki temasları sırasında, British Museum’da sergilenen Yunanistan’a ait Parthenon Heykelleri’nin iadesi ile ilgili sözleri diplomatik kriz çıkardı. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Miçotakis’le randevusunu iptal ederken bu durum Yunanistan’dan sert tepkiyle karşılandı. Yunan medyası, Sunak’ın tutumunu ‘aşağılama’ olarak niteledi. Yunanistan’da ana muhalefet SYRIZA’nın lideri Stefanos Kasselakis, heykellerle ilgili Miçotakis’e tam destek verdi.

HIRSIZLIK SUÇLAMASI

İngiliz medyasına göre Sunak’ın ani kararının nedeni Mitçotakis’in BBC’ye verdiği röportajda kullandığı sözlerdi. Londra temasları sürerken BBC’ye konuşan Mitçotakis, Parthenon Heykelleri’nin Yunanistan’daki Akropolis Müzesi’nde daha iyi görüneceğine dikkati çekerek, “Bu bir iade meselesi değil. Heykeller Yunanistan’a aittir, çalınmıştır” dedi. İşte bu ‘çalınmıştır’ ifadesi Sunak’ın iptal kararında etkili oldu.

İngiltere Başbakanı Sunak, Yunan mevkidaşı ile randevusunu iptal edince diplomatik kriz çıktı. 

TOPLANTI İMKANSIZDI

Üst düzey bir Muhafazakar Partili kaynak, İngiliz medyasına şu bilgileri verdi: “Miçotakis’in Parthenon Heykelleri (Elgin Mermerleri) hakkındaki yorumlarından sonra bu toplantının yapılması imkansızdı. Bizim tutumumuz açıktır. Elgin Mermerleri, British Museum’un kalıcı koleksiyonunun bir parçasıdır ve buraya aittir.”

SEBEBİ STARMER GÖRÜŞMESİ Mİ?

İngiliz basınına göre Sunak’ın iptal kararının sebebi Miçotakis’in görüşme takvimi ile ilgili de olabilir. Mitçotakis’in muhalefetteki İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer ile pazartesi günü yaptığı görüşmeden Sunak’ın rahatsız olduğu belirtiliyor. Starmer, heykel ve süslemelerin iadesi konusunda British Museum ile Yunan hükümeti arasında yapılan bir anlaşmaya karşı çıkmayacağını söylemişti.

Parthenon Heykelleri Atina'yı birleştirdi - Resim : 2
Yunan medyası ve ülkedeki muhalefet partileri Miçotakis’e Londra’da yapılan muameleyi kabul edilemez buluyor. 

ULUSAL BİR MESELE

SYRIZA lideri Stefanos Kasselakis, Miçotakis’in Parthenon Heykelleri ile ilgili sözleri üzerine toplantının iptal edilmesini sert bir dille eleştirdi. Kasselakis, “İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın, Miçotakis ile yapmayı planladığı görüşmeyi iptal etme kararı kabul edilemez. Parthenon Heykelleri vakası, Yunanistan Başbakanı’nın ötesine geçen bir konudur. Bu, bütün bir halkın tarihini ilgilendiren ulusal bir meseledir. Aynı zamanda kültürel zenginliğin doğal çevresinden utanmazca çalınmasıyla ilgili ahlaki bir meseledir. Bu nedenle herkesten kurumlarımıza ve haklarımıza saygı gösterilmesini talep ediyoruz.”

TÜRKİYE’DEN DE İADE ÇAĞRISI VAR

İngiltere’nin dünyaca ünlü müzesinde bulunan 2 bin civarında antik kalıntının çalındığı ya da kaybolduğunun ortaya çıkmasının ardından, Türkiye, Yunanistan, Çin, Mısır gibi bu müzede tarihi eserleri bulunan ülkelerden art arda iade çağrıları gelmişti.

[email protected]

 

 

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu