Haber

Rus oligarklara ait yatlar ‘görünmez’ oldu

Rus milyarderlerin yatlarına Batılı devletler tarafından el konulmasından sonra yeni bir önlem alınmaya başlandı.

The Guardian’ın haberine göre, bazı süper yatlar AIS adı verilen otomatik tanımlama sistemlerini kapatarak, okyanus radar takip sistemlerinde izlerini kaybettiriyor. Bu yatlardan bazılarının Oleg Deripaska’ya ait 72 metrelik “Clio”, Vagit Alekperov’a ait 70 metrelik “Galaktika Süpernova” ve Viktor Raşnikov’a ait “Ocean Victory” olduğu belirtildi.

Rus oligarklardan birine ait yatta çalışan bir görevli, kendilerine AIS sistemini kapatma talimatı verildiği ve bu nedenle sistemi “yerinden söktüklerini” söyledi.

YÜZDE 10’U RUS MİLYARDERLERE AİT

Denizcilik kurallarına göre, AIS sisteminin hareket halinde ya da demirlenmiş halde bulunan ve ağırlığı 300 tondan fazla tüm teknelerde açık bulunması gerekiyor. Gemilerin sadece limanda oldukları zaman sistemi kapalı tutmalarına izin veriliyor.

Dünya genelinde denizlerde toplam 9 bin 300 adet lüks yat olduğu ve bunların yüzde 10’unun Rus oligarklara ait olduğu belirtiliyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana Rus milyarderlere ait en az 13 yata el konulmuştu. 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu