Haber

Soruşturma en derine batmasın!

Libya’dan İtalya’ya doğru hareket eden Adriana adlı teknenin Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında batmasıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Geçen 14 Haziran’da içinde taşıdığı 750 kaçmak göçmenle birlikte Ege’nin en derin noktası olarak bilinen bölgede sulara gömülen tekneden sadece 104 kişi kurtulabilmiş, denizde ise 82 kişinin cesetleri bulunmuştu. Kalan kazazedelerin cansız bedenleri gemiyle birlikte Ege’nin derinliklerinde kaldı. Gemidekilerin Suriye, Pakistan ve Mısır uyruklu olduğu tespit edildi.

YARDIM GİTMEDİ Mİ?

Kaza sırasında gemiye yardım ulaştırılamaması tartışma konusu oldu. Bölgede seyreden yolcu gemilerinin yardım etmeye çalıştığı ancak Yunan Sahil Güvenliği ile Avrupa Birliği görev gücü Frontex’in yetersiz kaldığı iddiaları Avrupa medyasında gündeme getirilmişti. Resmi kurumların kazadan hangi aşamada haberdar olduğu, neden zamanında yardım edilemediği soruları açılan soruşturmada yer aldı.

Libya’dan İtalya’ya gitmeye çalışan Adriana adlı tekne alabora olarak batmıştı. 

ULUSLARARASI TARTIŞMA

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü, teknenin batmasıyla ilgili hem Yunan yetkililere hem de Avrupa Birliği’nin ilgili kurumlarına eleştiriler yöneltti. Geçen hafta yayımlanan bir raporda göçmen teknesinin batmasıyla ilgili koşulların yeterince soruşturulmadığı belirtildi. Hayatta kalan 21 kazazede, kayıp kişilerin yakınları Yunan Sahil Güvenlik ve polis temsilcileriyle yapılan görüşmelere dayanan kapsamlı raporda, kazanın ardından bir “başarısızlıklar zinciri” yaşandığı belirtildi.

KAÇAKÇILARIN SORUMLULUĞU

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Judith Sunderland raporda “Hayatta kalanlar, kayıp ve ölenlerin aileleri, olup bitenlerin tam olarak ortaya çıkarılmasını hak ediyor” ifadelerini kullandı. Resmi kurumlardan henüz raporla ilgili bir yanıt gelmezken, devam eden soruşturmada ise suçun, göçmenleri denize açılmaya elverişli olmayan gemilere bindiren kaçakçılara ait olduğu vurgulanıyor.

Soruşturma en derine batmasın! - Resim : 2
750 kişiyi taşıyan tekneden sadece 104 kişi sağ olarak kurtarılabildi. 

ENKAZ ARAŞTIRILMALI 

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü ise, 500’e yakın kişinin kaybolduğu facianın “bağımsız ve tarafsız” şekilde soruşturulması gerektiğini bildirdi. İki kurum tarafından yapılan açıklamada enkazla ilgili “eksiksiz ve güvenilir” bir soruşturmanın, teknenin batmasının nedenlerine ve kurtarma çabalarındaki gecikmelere veya eksikliklere ilişkin sorumlulukları netleştireceği belirtildi.

İFADELERDE ÇELİŞKİLER VAR

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü’nden bir heyetin kazaya ilişkin Yunanistan’a yaptığı ziyaretin anımsatıldığı raporda, olayla ilgili olarak hayatta kalanlar ile yetkililerin anlattıkları arasında kaygı verici farklar olduğu vurgulandı. Sunderland, “Yunan yetkilileri, hayatta kalanlar ve kurbanların ailelerine adalet için uluslararası toplumun desteği ve incelemesiyle şeffaf bir soruşturma yapılmasını sağlamalı ve sorumlulardan hesap sormalıdır” ifadesi kullanıldı.

Soruşturma en derine batmasın! - Resim : 3
Hazırlanan raporda kazadan yaralı olarak kurtulanların ifadelerine yer verildi. 

AKDENİZ’İN EN DERİN NOKTASI

Kaza, Mora Yarımadası’nın 90 kilometre güneybatısında oldu. Bölge, 5 bin metreyi aşan derinliğiyle Akdeniz’in en derin noktası olan Calypso Çukuru olarak biliniyor. Uzmanlar gemi enkazının dipten hiçbir zaman çıkarılamayabileceğini belirtiyor. Kurtarma çalışmalarından bölgedeki sahil güvenlik ekiplerinin yetersizliği tartışma konusu olurken Avrupa Birliği Ombdusmanı Emily O’Reilly, 26 Temmuz’da arama ve kurtarma çalışmalarında Frontex’in rolüne ilişkin soruşturma başlatmıştı. Şu ana kadar açılan soruşturmada olayla ilgili tutuklu bulunan insan kaçakçısı dokuz kişinin rolünün üzerinde duruluyor.

[email protected]

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu