Haber

Ülke resmen kavruluyor! Sıcaklık 52 derece hissedildi, 3 bin kentte kırmızı alarm verildi

Brezilya sıcak hava dalgasının etkisinde. Yetkililere göre bu sıra dışı sıcakların hem iklim değişikliği hem de El Nino’dan kaynaklanıyor. 

3 binden fazla kentte kırmızı alarm ilan edilirken, Rio de Janeiro’da hissedilen sıcaklık 52,5  dereceye çıktı. Ülke genelinde 100 milyondan fazla kişiyi etkileyen sıcak hava dalgasının Cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Ulusal Meteoroloji Enstitüsü (Inmet) Salı öğleden sonra Sao Paulo’da sıcaklığın 37,3 dereceye çıktığını açıkladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; Inmet’in kırmızı alarmları ülkenin büyük bir bölümünü kaplıyor. Kırmızı alarm, hava sıcaklığının beş gün boyunca mevsim ortalamasının beş derece üzerinde seyrettiği ve sağlık için risk oluşturduğu durumlarda veriliyor.

ELEKTRİK TÜKETİMİ REKOR SEVİYELERE ÇIKTI

Güney yarımkürede yaz mevsiminin başlamasından bir ay önce gerçekleşen bu olay, klima kullanımının artması nedeniyle elektrik tüketimini rekor seviyelere çıkardı.

Inmet’in geçen hafta yayımladığı veriler Temmuz-Ekim döneminde hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyrettiğini göstermişti.

İklim değişikliği dünyanın pek çok farklı noktasında aşırı hava olaylarının daha sık ve daha yoğun görülmesine yol açıyor.

Bilim insanlarına göre dünya genelinde sıcak hava dalgaları daha uzun ve daha yoğun hale gelirken, insanlar atmosfere sera gazına yol açan gazlar salmaya devam ettikçe bunun sürmesi bekleniyor.

Bu yıl başlayan El Nino ise, düzenli aralıklarla gerçekleşen ve havanın pek çok bölgede 1,5 yıl boyunca mevsim ortalamasından daha sıcak olmasına yol açan bir hava olayı.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu