Haber

Wagner’in kurucusu Prigojin’e ‘askeri isyan’ suçlaması! Kremlin’den ilk açıklama

Son dakika haberine göre, Wagner’in kurucusu ve başkanı Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun emriyle Wagner kamplarının bombalandığını ileri sürdü. Wagner’in açıklamalarının ardından “fiili darbe girişimi kararı” alındığı iddia edildi. Kremlin, Putin’in bilgilendirildiğini ve gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

Paralı asker grubu Wagner’in Kurucusu ve Başkanı Yevgeniy Prigojin, Telegram hesabından yayımladığı mesajlarda, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun emriyle Wagner kamplarının bombalandığını ileri sürdü.

PRİGOJİN: BİZİ ALÇAKÇA KANDIRDILAR

Prigojin açıklamasında, “Bizi alçakça kandırdılar ve evlerimizi savunma fırsatından bizi mahrum etmeye çalıştılar. Savunma Bakanlığı’na tavizler vermeye, silahlarımızı teslim etmeye, vatan savunmasına nasıl devam edeceğimize dair bir çözüm bulmaya hazırdık. Ancak bu pislikler sakinleşmedi. Bugün dağılmadığımızı görünce arka kamplarımıza roketli saldırılar düzenlediler. Bir sonraki adım biz atacağız” dedi.

KREMLİN: PUTİN BİLGİLENDİRİLDİ

Kremlin Sözcüsü Peskov, Prigojin ile ilgili durum hakkında Putin’in bilgilendirildiğini belirterek, “Gerekli tüm önlemler alınıyor” dedi.

“SİYASİ İSYAN” ÇAĞRISI GEREKÇESİYLE CEZAİ SORUŞTURMA

Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB “Prigojin’in açıklamalarıyla silahlı isyan çağrısı yaptığı” gerekçesiyle cezai soruşturma başlattı.

Moskova Borsası’nda hisse senetlerinde yüzde 5’i bulan oranlarda düşüş yaşandı.

“YASADIŞI EYLEMLERİ DURDURUN” ÇAĞRISI

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi Prigojin’i yasa dışı eylemleri durdurmaya çağırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olayın ardından acilen Kremlin Sarayı’na geçtiği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Rostov’da bulunduğu ve Rusya sınırındaki polisin yüksek alarm durumuna geçtiğini bildirildi. Kent merkezinde zırhlı araçların konuşlandığını gösteren fotoğraflar paylaşılıyor.

RUS ORDUSU VE WAGNER ARASINDA ÇATIŞMA YOK

Rusya’da hükümet yanlısı ve muhalif basın Prigojin’in açıklamalarına rağmen ordu ve Wagner arasında henüz çatışma emaresi olmadığını aktarıyor.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu