Haber

Son Dakika! Rusya’da Wagner isyanı! İşte dakika dakika tüm gelişmeler, açıklamalar

Son Dakika Haberi… Rusya ile Rus paralı askeri Wagner arasında kriz çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kameralar karşısına geçerek, “Devletimizi savunmaya hazırız, bu bir hainlik ve darbedir. Yetkililer Rusya’daki bölünmenin tekrarlanmasına izin vermeyecek, halkı koruyacağız. ihanet yoluna kasten giren herkes kaçınılmaz olarak cezalandırılacak” dedi.

İşte dakika dakika Rusya’daki Wagner krizi…

PUTİN İLE LUKASHENKO TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Belarus Devlet Başkanlığı’na ait Telegram hesabından bugün yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’yla telefonda görüşerek Rusya’daki durum hakkında bilgi verdiği belirtildi.

RUSYA’DA WAGNER REKLAMLARI SÖKÜLÜYOR

Rusya genelinde, Wagner paralı asker şirketinin billboard reklamlarının sökülmesine başlandı. Pek çok şehirde, vatandaşları Wagner ordusuna katılmaya davet eden reklamlar uzun süredir yaygın olarak caddelerde göze çarpıyordu.

“RUSYA’NIN GERİ KALANINA YAYILMA RİSKİ VAR”

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rostov bölgesindeki askeri gerilimin Rusya’nın geri kalanına yayılma riski var” denildi.

ALMANYA: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Alman hükümetinden yapılan açıklamada, Rusya’daki Wagner isyanının ardından yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiği bildirildi.

POLONYA VE LETONYA’DAN AÇIKLAMA

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Rusya’da yaşanan son gelişmeleri Başbakan Mateusz Morawiecki ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğünü belirterek, “Doğu sınırımızın ötesindeki olayların seyri sürekli olarak izlenmektedir.” ifadesini kullandı.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics de “Rusya’daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve ilgili makamlar şu anda durumu ve ihtiyaç duyulan ek güvenlik önlemlerini değerlendiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İNGİLTERE: SON ZAMANLARIN EN BÜYÜK MEYDAN OKUMASI

İngiltere Savunma Bakanlığı, Wagner isyanıyla birlikte Rus devletinin son zamanların en büyük güvenlik sorunuyla karşı karşıya kaldığı açıklaması yaptı. Açıklamada, “Bu, Rus devletine son zamanlarda en önemli meydan okuma” denildi.

FRANSA’DAN AÇIKLAMA

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Rusya’daki Wagner isyanını yakından takip ettiği bildirildi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray’dan Rusya’daki Wagner isyanıyla ilgili yapılan açıklamada, “Rusya’daki durumu takip ediyoruz. ABD Başkanı Joe Biden da konuya ilişkin bilgilendirildi” denildi.

PUTİN’DEN AÇIKLAMA: BU BİZE BİR DARBE…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Putin, “Rusya düşmanlara karşı birlik içinde olmalı. Diğer her şey kenara bırakılmalı. Birliğimizi yok etmek istiyorlar. Biz bugün devletimizi her türlü savunmaya hazırız. Biz şu an askerlerimizi desteklemek istiyoruz çünkü Wagner güçleri de Rusya için hayatını kaybediyordu. Devletimizi savunmaya hazırız, bu bir hainlik ve darbedir. Yetkililer Rusya’daki bölünmenin tekrarlanmasına izin vermeyecek, halkı koruyacağız. ihanet yoluna kasten giren herkes kaçınılmaz olarak cezalandırılacak” dedi.

“TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONU REJİMİ”

Rusya’da başkent Moskova ve Voronej’de “terörle mücadele operasyonu rejimi” ilan edildi. Rus medyasına göre devlet ve yetkili kişiler rejimin ilan edildiği bölgelerde giriş çıkışlarda arama, telefon görüşmelerini dinleme, internette yazışmaları okuma, araçlara el koyma, telefon ve internet erişimini kapatma, gerekirse insanları güvenli alanlar ataşıma, insan ve araba hareketlerine kısıtlama getirme, mahkeme kararı olmaksızın istihbarat görevlilerinin her yere girebilmesi gibi düzenlemeler getiriyor.

“VORONEJ’DE TÜM ASKERİ TESİSLERİ ELE GEÇİRDİLER”

Reuters’a konuşan Rus güvenlik kaynakları, Wagner askerlerinin Moskova’nın 500 km güneyindeki Voronej kentinde tüm askeri tesisleri ele geçirdiklerini söyledi.

MOSKOVA’DA TÜM ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, Moskova’da terörle mücadele operasyonu rejimi başlatıldığını vurgulayarak, “Bu nedenle kentte daha önceden duyurulan tüm toplu etkinlikler iptal edildi” dedi.

TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONU BAŞLADI

Moskova bölgesinde terörle mücadele operasyonu başladığı ilan edildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner savaşçılarını seslendi. Prigozhin’in suç niteliğindeki macerasına kandırılarak dahil olduklarını ve silahlı bir isyana katıldıklarını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

Kandırılarak Prigojin’in suç macerasına ve silahlı bir isyana katıldınız. Birçok yoldaşınız, kalıcı konuşlanma yerlerine güvenli bir şekilde geri dönebilmek için yardım isteyerek hatalarını çoktan anladı.

Sizden ihtiyatlı olmanızı ve mümkün olan en kısa sürede Rusya Savunma Bakanlığı veya kolluk kuvvetlerinin temsilcileriyle iletişime geçmenizi rica ediyoruz. Herkesin güvenliğini garanti ediyoruz.”

‘SOKAĞA ÇIKMAYIN’ ÇAĞRISI

Rostov Bölge Valisi Vasiliy Golubev de mevcut durum nedeniyle güvenliğin korunması amacıyla gerekli önlemlerin alındığını belirterek, “Vatandaşları kent merkezine çıkmamaya ve evde kalmaya çağırıyorum.” ifadesini kullandı.

Lipetsk Bölge Valisi İgor Artamanov ise bölgede tedbirlerin arttırıldığını vurgulayarak, “Kritik altyapı tesislerine özel önem verilecek. Ayrıca bölge sakinlerine özellikle Voronej bölgesi, güneye doğru seyahat etmemeyi tavsiye ediyorum.” dedi.

Rusya'da Wagner isyanı! İşte dakika dakika tüm gelişmeler, açıklamalar - Resim : 3

Voronej yönetiminden yapılan açıklamada, M4 federal otoyolunda askeri araç konvoylarının hareket ettiği, bu nedenle siviller tarafından kullanılmaması gerektiği kaydedildi.

PRİGOJİN: MOSKOVA OTOYOLUNDA BİR HELİKOPTER DÜŞÜRDÜK

Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Moskova otoyolunda bir helikopterin Wagner tarafından düşürüldüğünü iddia etti.

Rusya'da Wagner isyanı! İşte dakika dakika tüm gelişmeler, açıklamalar - Resim : 5

Prigojin, şu ifadeleri kullandı:

“Bir kez daha herkesi uyarıyorum. Kimse bizi ortadan kaldıramaz. Hedefimiz var. Hepimiz ölmeye hazırız. Çünkü biz vatan ile Rus halkı için ölüyoruz. Rus halkını sivilleri vuranlardan kurtarmak lazım. Rostov’da az önce helikopterlerle sivillere ateş açıldı. Pilotlardan biri vurma emrine uymadı.”

WAGNER GRUBU ROSTOV’DAKİ RUS GÜNEY ASKERİ BÖLGE KARARGAHINA ULAŞTI

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Wagner savaşçılarının zırhlı araçlarla, tanklarla Rus Güney Askeri Bölge Karargah binası çevresinde konuşlandığı görülüyor. Wagner savaşçıları Rus Savunma Bakanlığına bağlı binanın kapı ve pencerelerini gören yerlere ağır silahlar yerleştirdi. Rostov-Na-Donu sokaklarında kritik noktaları kontrol etmeye çalışan Wagner grubu üyelerinin hareketliliği görülüyor.

Rus Güney Askeri Bölge Karargahı önünde askeri yetkililerle tokalaştığı görülen Wagner’in Kurucusu Prigojin, “Bir kez daha söylüyorum. Biz Şoygu’yu ve Genelkurmay Başkanı’nı buraya istiyoruz. Onlar gelene kadar burada olacağız. Rostov’u bloke edeceğiz ve Moskova’ya gideceğiz.” ifadelerini kullandı.

Prigojin, Telegram kanalından paylaştığı görüntüde, “Karargahta bulunuyoruz. Rostov’da askeri havaalanı dahil askeri tesisler de kontrolümüzde bulunuyor. Karargah çalışıyor.” dedi.

Genelkurmay başkanının karargahtan kaçtığını iddia eden Prigojin, şöyle devam etti:

“Sorun yok. Her şey kontrol altında. Hava Kuvvetlerinin bize değil, Ukraynalılara saldırması için uğraşıyoruz. Wagner’in cephede orduya engel yarattığı haberlerini dinlemeyin. Cephedeki durum bizim yüzümüzden bozulmadı. Buraya geldiğimizde birçok şeyi bir kez daha doğruladık. Birçok toprak kaybedildi. Ölen Rus asker sayısı, üstlere bildirilenlerden 3-4 kat daha fazladır. Bazı günlerde 1000’e kadar asker kaybı yaşanıyor.”

Diğer yandan Rostov Bölge Valisi Vasiliy Golubev, bölgede hafta sonu için planlanan tüm kitlesel etkinliklerin iptal edilmesine karar verildiğini bildirdi. Golubev ayrıca, Rostov’dan Taganrog ve kuzey güzergahında geçici trafik kısıtlamalarının uygulandığını bildirdi.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu