Haber

Dışişleri’nden Mescid-i Aksa’daki saldırı hakkında açıklama: Lanetliyoruz

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik baskın ve saldırılarına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“İsrail güvenlik güçlerinin, dün geceden itibaren Harem-i Şerif’in kudsiyetini ve tarihi statükoyu ihlal ederek, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesini, Kıble Mescidi’ne sığınanlara müdahale etmesini ve çok sayıda Filistinli sivili gözaltına almasını lanetliyoruz.

Mübarek Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik bu saldırılar hiçbir şekilde kabul edilemez.

Başta Gazze olmak üzere şimdiden bölgeye sirayet eden tırmanmadan büyük endişe duyuyoruz.

İsrail hükümetinin, bölgede gerilimin daha da tırmanmasına yol açabilecek her türlü tahriki, eylemleri ve saldırıları derhal durdurması gerekmektedir.”

İBRAHİM KALIN: FİLİSTİN YALNIZ DEĞİLDİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter’dan İsrail’in saldırısına yönelik bir açıklama yaparak, “İsrail güvenlik güçlerinin ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’ya yaptığı saldırıyı lanetliyoruz.

Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın dini ve tarihi statüsünü değiştirmeye yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.

Saldırıların derhal durdurulması ve Kudüs’te ibadet özgürlüğünün korunması için çağrıda bulunuyor ve uluslararası toplumu harekete geçmeye davet ediyoruz.

Filistin mahzundur ama asla yalnız değildir.

Filistinli kardeşlerimizi en güçlü şekilde desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

BAKAN NEBATİ: EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE KINIYORUM

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, şu açıklamayı yaptı:

İsrail’in mübarek Ramazan ayında kutsal mabedimiz Mescid-i Aksa’ya düzenlediği çirkin ve asla kabul edilemez saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyorum.

Filistinli kardeşlerimizin, en temel haklarına dahi saygı gösteremeyen İsrail, bu hususta geçmişten bu yana oluşan bozuk sicilini artık bir an evvel düzeltmek ve haksız-hukuksuz tüm saldırılarına, baskılarına, engellemelerine bir son vermek durumundadır.

NUMAN KURTULMUŞ: ARTIK YETER, İSRAİL DURDURULMALIDIR

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da İsrail’in baskını ve saldırılara tepki göstererek, “Artık yeter! İsrail durdurulmalıdır!

Vahşi siyonist katiller ümmetin ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya düzenlediği silahlı baskınla terör estiriyor, insanlığı katletmeye devam ediyor.

Mübarek Ramazan ayında Filistinli kardeşlerimize karşı gerçekleştirilen bu alçak terör saldırısını şiddetle lanetliyoruz.

Her sene özellikle Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da ibadet eden Müslümanlara uygulanan bu saldırılar uluslararası kuruluşlar tarafından artık durdurulmalı ve dökülen her damla kanın, yitirilen her bir canın hesabı İsrail’in faşist yöneticilerinden sorulmalı…” açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu