Haber

Tenerife Havaalanı’nda yolcuların çantalarını soyan 14 görevli tutuklandı!

Sky News’in haberine göre, İspanya’nın başlıca turistik havalimanlarından biri olan TFS’deki çalışanlardan çalınan bazı eşyalar geri alındı. Ancak 14 işçi hırsızlık suçlamasıyla tutuklanmaktan kurtulamadı. Eşyalar arasında 29 saat, 120 parça mücevher, 22 cep telefonu ve elektronik cihaz ile 14.156 dolar (11.156 £) nakit para yer aldı. 

Polisin, çantaların uçağın bagaj bölmelerine yerleştirildiği sırada işçilerin eşyaları aldığını söylediği bildirildi.

Habere göre, polis ayrıca bir çift kulaklığın içine gizlenmiş bir yüzüğü gösteren bir video da yayınladı. Eşyalardan herhangi birinin yolculara iade edilip edilemeyeceği belli değil. Polisin birçok eşyanın internette veya yerel mağazalarda yeniden satıldığına inandığı bildirildi.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Tutuklanan görevlilerin ve diğer bazı kişilerin bir süredir eşya çaldığı anlaşılıyor. Polis, yolcuların bagajlarında eşyalarının kaybolduğunu fark etmeleri üzerine artan sayıdaki şikayetler üzerine soruşturma başlatmaya karar verdi. Tutuklanan 14 işçinin yanı sıra 20 havalimanı çalışanı daha soruşturma altında.

TFS, havalimanından her yıl yaklaşık 11 milyon yolcunun geçişini sözkonusu. Çoğu, bölgedeki güneşli hava koşullarının tadını çıkarmak isteyen Avrupalı turistlerden oluşuyor.

ABD’DE DE OLMUŞTU

Simple Flying’in haberine göre, bu yıl diğer havalimanlarında da benzer olaylar yaşandı. Temmuz ayında Miami Uluslararası Havalimanı’nda güvenlik taramaları sırasında yolcuların el çantalarından hırsızlık yaptıkları iddia edilen üç Ulaştırma Güvenliği İdaresi (TSA) memuru tutuklandı. Eylemlerinin videosu Eylül ayında internette ortaya çıktı; bir keresinde iki polis memurunun, yolcu incelenirken bir yolcunun cüzdanından birkaç yüz dolar çıkardığını gösteriyordu.

Memurlar, organize dolandırıcılık planı suçlamasıyla tutuklandı. Bölgesel yayın kuruluşu WTVJ’ye göre, memurlardan birine olaya karışan iki kurbana 700 dolar ödemesi, 25 saat kamu hizmeti yapması ve havaalanı güvenlik kimlik bilgilerini kaybetmesi cezası verilldi. 

Chicago merkezli United Airlines’ta çalışan iki bagaj görevlisi, Haziran ayında San Francisco Uluslararası Havalimanı’nda (SFO) kontrol edilen bagajdan esrar çaldığı ve ardından yeniden sattığı iddiasıyla tutuklandı. 

Kaynak: Ajans Bizim

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu