Haber

Yapay zeka ile oluşturulan İmran Han konuşması kullanıldı

Pakistan’da cezaevindeki eski Başbakan İmran Han’ın yapay zekayla oluşturulan konuşması, partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) tarafından düzenlenen sanal mitingde kullanıldı.

PTI sözcülerinden Şuayb Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cezaevindeki eski Başbakan Han’ın ülke genelindeki ve yurt dışındaki destekçilerine hitap edebilmesi için yapay zekanın kullanıldığını vurguladı.

Şahin, Han’ın 4 dakikalık konuşmasının yapay zeka tarafından oluşturulduğunu ve sanal mitingde kullanıldığını ifade ederek, ülke siyasi tarihinde bunun ilk defa yapıldığına dikkati çekti.

Han’ın notlarına dayanılarak oluşturulan konuşmada, PTI’nın miting yapmasına izin verilmediği, parti üyelerinin taciz edildiği ve kaçırıldığına işaret edildi.

5 AĞUSTOS’TA TUTUKLANMIŞTI

İmran Han, yargılandığı yolsuzluk davasında mahkemenin hakkında verdiği tutuklama kararının ardından 5 Ağustos’ta polislerce yakalanmış ve cezaevine gönderilmişti.

Eski Başbakan Han hakkında yargılandığı yolsuzluk davası kapsamında verilen 3 yıl hapis cezası 29 Ağustos’ta ertelenerek Han’ın kefaletle serbest bırakılmasına hükmedilmişti ancak 30 Ağustos’ta hakim Abul Hasnat Zülkarneyn, savcılığın talebiyle “devlet sırlarını ifşa etmekle” suçlanan İmran Han’ın tutukluluk süresini uzatmıştı.

Avukat Gohar Han, 2 Aralık’ta tutuklu eski Başbakan Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi’nin (PTI) yeni genel başkanı olmuştu.

 PAKİSTAN’IN AFGANLARI SINIR DIŞI ETME KARARI

Taliban’ın yönetime gelmesinin ardından Afganistan ve Pakistan arasında özellikle güvenlik eksenli sorunlar yaşanıyor.

İslamabad yönetimi, kendisine karşı savaşan Pakistan Talibanı’nın (TTP) Afganistan’da mevzilendiğini ve Taliban yönetiminin bu örgüte karşı tedbir almadığını öne sürüyor. Taliban ise Pakistan’ın iddialarını reddediyor ve ülkedeki güvenlik problemleriyle ilgilerinin olmadığını savunuyor.

İki ülke arasında son aylarda bu çerçevede tartışmalar artarken, Pakistan hükümeti, ekim ayının başında ülkede kayıt dışı yaşayan ve sayıları 1,7 milyonu geçen düzensiz göçmenlerden 1 Kasım’a kadar Pakistan’dan ayrılmasını istemişti. Bu tarihe kadar ayrılmayanların da sınır dışı edileceği duyurulmuştu.

Taliban yönetiminin Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Pakistan’ın söz konusu kararının ardından şu ana kadar 450 binden fazla Afgan’ın Pakistan’dan ülkelerine döndüğünü açıklamıştı.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu